Роли є одним з видів суші в японській кухні. Їхньою відмінною особливістю вважається скручування за допомогою бамбукової циновки з метою надання продукту циліндричної форми. Після цього страву ріжуть на шматочки. Незважаючи на велику популярність ролів у всьому світі, далеко не всім відомо, хто саме їх вигадав. Ця страва має багату і досить давню історію. Онлайн ресторан «Вилки Палки» поділився з нами цікавими фактами про суші і їхню роль у традиційній японській кухні.
Стародавні часи: з чого все починалося
Суші зародилися у Південній Азії. Там для приготування та консервації риби використовували варений рис. Рибу очищали і різали на невеликі шматочки, посипали сіллю і змішували з рисом, потім поміщали під кам'яний прес (щоб туди не потрапляло повітря), який за кілька тижнів заміняли кришкою. Протягом наступних місяців риба проходила процес молочнокислої ферментації з рисом, завдяки чому риба залишалася придатною для вживання протягом року. Рис, який мав форму клеєподібної маси з неприємним запахом, викидали або використовували для приготування нової партії риби.
У VII ст цей спосіб консервації через Таїланд і Китай потрапив до Японії і набув там широкого поширення. Традиція застосовувати ферментовану рибу в їжу збереглася донині у країнах Південної Азії. У Японії зараз таким чином готують на редзусі.
Як готували суші у середньовічні часи
Лише в XVI ст рис, що перебродив, почали вживати в їжу, після чого він став головним компонентом суші. Ієрогліф суші буквально означає маринована риба.
У XVII ст стали готувати рисові суші, до складу яких входили варений рис, рисовий солод, морепродукти і овочі. Трохи пізніше стали готувати рисовий оцет, який додавали в рис, щоб унеможливити процес бродіння і сильно прискорити процес готування суші. Оцет був, як правило, рисовим або фруктовим, його перемішували з підсоленою водою, іноді до нього додавали цукор, мирин, саке, мед і морські водорості, після чого цією сумішшю заливали варений рис, в який додавалася риба, морепродукти, овочі і витримували деяке час під пресом.
Новітня історія суші
У XIX столітті Йохей Ханай, кухар із Токіо, вирішив відмовитися від маринування риби та подавати її сирою до столу. В результаті процес приготування суші зменшився всього до декількох хвилин. У такому вигляді суші стало стрімко завойовувати популярність, з'явилися два стилі приготування суші: кансай (в Осаці) та едо (в Токіо).
В Осаці рис для суші готують певним чином, змішуючи з іншими інгредієнтами, і поміщають у красиві упакування, які також можна їсти. Суші в Токіо являли собою шматочок риби, поміщений на невелику грудочку та приправленого спеціями рису.
Незабаром почали з'являтися закусочні та ресторани, де готувалися суші, в магазинах з'явився у продажу оброблений спеціальним чином рис для приготування суші в домашніх умовах. З того часу до теперішнього часу рецепт приготування суші докорінно не змінювався, але обзавелися безліччю нових рецептів та інгредієнтів.
Історія суші: сьогодення
Лише на початку минулого століття разом з поширенням японської кухні світом, суші почали свою ходу через океан, і зараз є величезний вибір з незвичайним смаком, креативним оформленням і низькою ціною. Нині існують навіть теплі роли, які є фактично підігрітим різновидом сучасних суші. Спробувати їх можна практично в будь-якому ресторані або ж замовити онлайн доставку в «Вилки Палки»: https://vilki-palki.od.ua/rolly/teplie-rolly.
У 1980-х роках з'явилися автомати суші-роботів, винайдених у 1970-х роках. Одна лінія таких автоматів може замінити до кількох десятків професійних кухарів-сушистів. З того часу питання про санітарію та гігієну, а також сама технологія приготування суші здебільшого перестали залежати від людського чинника.
В даний час суші мають широку популярність у всьому світі. Завдяки своєму незрівнянному смаку та вкрай ніжній текстурі, несхожому на жодну рибну страву української чи європейської кухні, суші дуже люблять і у нашій країні.