Боротьба за звання найбільшого динозавра у світі досить складна. Ось чому: палеонтологи рідко знаходять цілий скелет. Вони найчастіше виявлять фрагменти кісток, а потім пробують оцінити їхні розміри та вагу. Більше того, існує три категорії найбільшого динозавра: найважчий, найдовший і найвищий.
Аргентинозавр і патаготитан – надважкі гіганти
Переможцем в категорії найважчого динозавра є аргентинозавр. Цей надмасивний титанозавр (титанозавр – це гігантський зауропод, травоїдний динозавр з довгою шиєю і довгим хвостом), який жив приблизно від 100 до 93 мільйонів років тому, під час крейдяного періоду, на території сучасної (як ви вже здогадалися) Аргентини.
Але оцінки ваги аргентинозавра сильно відрізняються. За даними лондонського Музею природної історії, аргентинозавр важив 77 тонн (70 метричних тонн). За даними Американського музею природної історії Нью-Йорка його вага сягала 90 тонн (82 метричні тонни). А BBC Earth вважає, що цей гігант міг важити аж цілих 110 тонн (100 метричних тонн).
Не дивно, що ці розрахунки повсюдні. З усього скелету аргентинозавра відомо лише 13 кісток: 6 хребців середньої частини спини, 5 фрагментів стегнових хребців, 1 гомілкова кістка і 1 фрагмент ребра.
Іншим претендентом є патаготитан, титанозавр, який важив колосальні 69 тонн (62 метричні тонни). Він жив приблизно 100 мільйонів років тому на території сучасної Аргентини. Однак ця вага була розрахована на основі сукупності особин (всього було знайдено шість), а не лише одного динозавра.
Суперзавр і диплодок – довші, ніж ширші
Який же динозавр є найдовшим? Суперзавр з хвостом, зауропод, який жив близько 150 мільйонів років тому в юрський період, є явним переможцем, досягаючи принаймні 128 футів (39 м) у довжину. Ще одним надзвичайно довгим динозавром є диплодок, тонкий і витягнутий зауропод, який сягав приблизно 108 футів (33 м) у довжину, згідно з дослідженням зразка, відомого як сейсмозавр у 2006 році в Музеї природної історії та науки Нью-Мексико.
Який же динозавр найвижчий?
Що стосується найвищого динозавра, то, швидше за все, переможцем стане Жираффатитан, 40-футовий (12-метровий) динозавр-зауропод, який жив у пізньому юрському періоді приблизно 150 мільйонів років тому на території сучасної Танзанії.
Що стосується фактичного зросту динозавра, диявол криється в деталях. Звичайно, це залежить від того, чи зможуть ці тварини підняти шию на максимальну висоту. Їхня структура передніх кінцівок і плечей виглядає так, ніби вони підняли шию вгору, але ми можемо ніколи не дізнатися, до якої міри вони могли це зробити.