Деякі звички ввічливості не такі гарні, як може здатися на перший погляд. Наприклад, багато хто з нас відповідає «немає за що» на вираження людиною подяки, одним махом ніби перекреслюючи всі свої зусилля (допомогу, послугу) та знецінюючи добре почуття опонента. Психологи пояснили, чим ця звичка погана і чому на «дякую» не можна відповідати «немає за що».
Чому вираз може зіграти з вами злий жарт
Психологи розповіли, що у психології є таке поняття як «синдром втраченої вигоди». Недаремно кажуть, що Всесвіт написаний мовою математики, і наша свідомість, як частина чогось більшого, теж любить точність. Всі «рівняння» повинні зійтися і на енергетичному плані, щоб коефіцієнт корисної дії не дорівнював нулю.
Саме тому, коли ви допомагаєте комусь і відкидаєте його подяку, результат зводиться нанівець і самооцінка падає. Подібна словесна конструкція яскраво показує, що ви не так вже й цінуєте свій час та зусилля, здібності та добрі наміри.
З погляду комунікації, відповідаючи на «дякую» словами «немає за що», ви теж ризикуєте бути неправильно зрозумілими. Виходить, що ви елементарно впоралися із завданням, яке чомусь не давалося іншому, тож і дякувати немає сенсу. Це дещо принижує гідність співрозмовника. Крім того, вираз може прозвучати гордовито.
Як же потрібно відповідати на «дякую»
Незважаючи на поширену в США рекомендацію психологів використовувати конструкцію «Ви, напевно, і для мене зробили б те саме», так краще не говорити. Якщо ви щиро ставитеся до людини і не налаштовані чекати від неї послуги у відповідь, то такий вислів зовсім ні до чого. Воно підсвідомо запишеться у ньому як борг, який рано чи пізно треба віддати. А це, погодьтеся, дещо цинічно.
Існують більш прості та нейтральні способи відповісти на подяку. Наприклад, словами «будь ласка» та «радий був допомогти». Так ви створюєте невимушену атмосферу допомоги доброю волею.