Каспійське море – найбільше безстічне озеро на Землі. Морем його назвали через величезні розміри, солонувату воду й схожий із морським режим. Найважливішим природним багатством Каспію вважають величезні запаси горючих корисних копалин – нафти й природного газу. «Чорним золотом» особливо славиться Апшеронський півострів (сучасний Азербайджан). Про це було відомо ще за давніх часів. Тому саме сюди вирушали купці, щоб наповнити бурдюки дивовижною маслянистою рідиною, що здатна горіти. Цілими караванами її відправляли в інші країни.
Перси називали цей край «Країною вогнів». Справді, по «жилах» Апшеронського півострова тече нафта. До середини XIX ст. тут були місця, де від запаленого ґнота «загорялася» земля. Не дивно, що перша нафтова свердловина була пробурена на прибережному шельфі в далекому 1820 році. Саме тоді у світі розпочався морський видобуток цього виду палива. А в промислових масштабах його налагодили через кілька десятиліть.
Бурхливий розвиток цього краю розпочався після 1949 р., коли для видобутку нафти із дна моря було створене ціле місто – Нафтові Камені. У той час воно набуло світової популярності, уособлюючи найбільше морське родовище «чорного золота». Його основою є «кістяк» з металевих естакад, що тягнеться на відстань до 100 км від берега. Естакади з’єднали в єдиний господарський організм бурильні вишки й робітниче селище. Над морем «височать» не тільки виробничі приміщення, включаючи електростанцію й котельню, але й гуртожитки, двоповерхові житлові будинки, магазини, їдальня, лікарня, лазня. По вулицях і провулках, загальна довжина яких понад 300 км, постійно курсували автомобілі. Здійснювалися регулярні рейси теплоходів і вертольотів до Баку. ДЛЯ транспортування «чорного золота» побудували підводний нафтопровід завдовжки 78 км. Таким чином, тут уперше у світі був здійснений повний цикл робіт з пошуку, видобутку й транспортування морської нафти. Це вказано в Книзі рекордів Гіннесса, де Нафтові Камені значаться як найстаріша морська нафтова платформа.
Сьогоднішній вигляд Нафтових Каменів – це понад 200 стаціонарних платформ. Але постійних жителів уже майже немає, більшість працює вахтовим методом. Спорожнілі будівлі приваблюють туристів і... кінематографістів. Так, морське місто стало незамінною декорацією для одного з легендарних фільмів про Джеймса Бонда – «І цілого світу мало».
Чи знаєте ви, що...
За час експлуатації на родовищі пробурили близько 2000 свердловин. За часів Радянського Союзу вони забезпечували близько половини морської нафти країни.
Користувачі також шукають