Вчені відстежили найдавніші з колись виявлених лісових пожеж завдяки покладам деревного вугілля віком 430 мільйонів років в Уельсі та Польщі. Вони дають нам цінну інформацію про те, яким було життя на Землі в силурійський період.
Сотні мільйонів років тому життя рослин сильно залежало від води і, швидше за все, не з'явилося б у регіонах, які були посушливими протягом більшої частини року. Лісові пожежі, що обговорюються в новому дослідженні, могли спалити дуже присадкувату рослинність, а також поодинокі рослини висотою по коліно чи пояс.
Дослідники кажуть , що у ландшафті переважали не дерева, а древній гриб Prototaxites. Про нього відомо не так багато, але вважається, що він міг вирости до дев'яти метрів заввишки.
Щоб існувати, лісові пожежі потребують палива (рослин), джерела займання (яким у цьому випадку були удари блискавки) та достатньої кількості кисню для горіння. Те, що пожежі могли поширюватися та залишати відкладення деревного вугілля, передбачає, що рівень кисню в атмосфері Землі становив щонайменше 16%, стверджують дослідники.
Сьогодні цей рівень становить 21%, але різко змінювався протягом історії планети. Ґрунтуючись на своєму аналізі, дослідники вважають, що рівень кисню в атмосфері 430 мільйонів років тому теж міг досягати 21% або навіть більших значень.
Ось і вся корисна інформація для палеонтологів. Передбачається, що подовження життєвого циклу рослин і фотосинтез зробили більший внесок у кисневий цикл під час цих лісових пожеж, і знання деталей цього кисневого циклу в часі дає вченим найкраще уявлення про те, як могло розвиватися життя.