
Крит (острів у складі сучасної Греції) вважають найдавнішою морською державою. Переважну частину його населення становили мінойці. Ця умовна назва, як і термін «мінойська культура», походить від імені героя стародавньої міфології – царя Міноса. Згідно з переказом, він заснував на Криті кілька міст, включаючи легендарний Кносс. Це було найважливіше місто цивілізації. Від нього в різні кінці острова вели дороги, тут збудували величезний царський палац. За легендою, на його околицях розташовувався лабіринт Дедала, де був ув’язнений син Міноса – Мінотавр (у перекладі – «бик Міноса») – напівлюдина-напівбик.
Могутність Кносса базувалася на сильному флоті. Найвищого розквіту Кносс досяг у період від 1700 до 1470 р. до н. е. Однак близько 1450 р. до н. е. його будівлі загинули, а флот, імовірно, був знищений. Учені поки що не можуть однозначно відповісти на запитання про причини загибелі міста. Припускають, що це сталося в результаті гігантської природної катастрофи, наприклад виверження вулкана. Про це свідчать сліди пожеж і руйнувань, виявлені при розкопках, а також незавершені ремісничі вироби й покинуті на полях знаряддя праці.
Досліджувати Кносс археологи розпочали на початку минулого століття. Невдовзі були виявлені руїни знаменитого царського палацу, за 5 км від сучасного адміністративного центру Криту – Іракліона. У минулому це була велична споруда з безліччю зал, розташованих на різних рівнях і сполучених коридорами та сходами. Стіни її «тронної» зали прикрашені грифонами – міфічними істотами з тулубом лева, головою орла й крильми. Але найдивнішим є те, що переходи в палаці зроблені в несподіваних місцях, а деякі коридори ведуть у глухі кути.
Учені дотепер не знають, для чого було потрібне таке складне планування. Час стійко зберігає ще одну таємницю стародавніх цивілізацій.
Чи знаєте ви, що...
Повернув Кносс із небуття британський археолог А. Еванс, який спробував реконструювати палац і залишки самого міста, відновивши багато втрачених елементів.