Значну частину території Родючого півмісяця займала Месопотамія. Ця назва досить красномовна, вона означає «межиріччя», а точніше – «земля між річками». Дві річки – Тигр і Євфрат, наче руки, з двох боків обіймають цей унікальний район Землі. Саме тут виник один з найдавніших осередків цивілізації – Шумер. Ця країна отримала свою назву від назви народу, який оселився в низов’ях Євфрату, неподалік від того місця, де він впадає в Перську затоку. Шумери, осушивши болота, змогли підвести благодатну річкову воду до полів. Це дало можливість не тільки отримати високі врожаї ячменю й пшениці, але й звести найдавніші міста, що стали центрами маленьких держав.
Утворення першого міста Південної Месопотамії – Урука, сягає III тис. до н. е. Воно відоме як важливий релігійний і військовий центр. У місті дотримувалися культу двох божеств шумерського пантеону – бога неба Ану й богині кохання та родючості Інанни. Територія Урука була оточена цегляним муром (найважливіша відмітна риса міста). За переказом, його спорудив славнозвісний цар Гільгамеш. У більш пізні часи він став героєм цілої низки шумерських сказань, а потім і найбільшої епічної поеми. Так, у сказанні «Гільгамеш та Ага» йдеться про важливу перемогу царя над правителем міста Кіша.
Жителі взятого в облогу Урука не тільки відбили атаки грізного ворога, але й змогли його здолати. Це дозволило Гільгамешу та його послідовникам установити повне панування над Південною Месопотамією. Саме в цей період (2615-2500 рр. до н. е.) сформувалися специфічні риси шумерської цивілізації. До них належить поява ранніх пам’яток писемності, винахід гончарського круга, поширення різьблених циліндричних печаток і зведення монументальних будівель. Усе це вдалося встановити в ході розкопок, що впродовж десятиліть проводили німецькі археологи. Завдяки їхнім продуманим, кропітким дослідженням людство має досить повне уявлення про Урук. Саме цим цікаве це місто-примара.
Руїни Урука розташовуються поблизу сучасного іракського містечка Варка. У їхній центральній частині розміщується величний храм богині Інаини. Установлено, що аж до перського завоювання в VI ст. до н. е. він постійно розширювався й перебудовувався. У нижніх шарах удалося розкопати дивовижні храми на платформах. Серед них знаменитий «Білий храм», що здіймався на Фундаменті з вапнякових плит. Це підтверджує те, що Урук був одним з головних центрів Зумеру.
Чи знаєте ви, що...
В Уруці виявили перші навчальні тексти. Вони призначалися для запам'ятовування знаків та їхніх сполучень, переліку спеціальностей і назв посад.