
Озерами називають природні водойми, розташовані в заглибинах суходолу. Серед них є гіганти, які своїми розмірами перевищують деякі моря. До них належить Каспійське море, що є найбільший озером на Землі. Морем його назвали за велетенські розміри, солонувату воду і близький до морського режим. Від справжнього моря Каспій відрізняється тим, що не сполучений зі Світовим океаном.
Площею він дещо поступається Чорному морю, але перевершує його довжиною. Максимальна глибина становить 1025 м (удвічі менша від показника Чорного моря).
Північна частина моря-озера лежить у помірному поясі з континентальним типом клімату. Для нього характерне тепле літо й морозна зима. Холодної пори року на Каспію лютують штормові вітри, що дмуть із рівнин Казахстану. У грудні озеро вкривається кригою до лінії острів Чечень – Мангишлак. На півдні переважає субтропічний клімат зі спекотним сухим літом і м’якою зимою. Тут водна акваторія прогрівається дужче.
Каспійські береги переважно низовинні. У північній частині берегова лінія порізана водними протоками й островами дельти Волги та Уралу. Довколишні райони мають унікальні рибні багатства. Особливо славляться тутешні осетрові – білуга, стерлядь, осетер, севрюга.
Найхарактерніша риса водойми – зміна її рівня. Так, у 1930–1970 рр. море відступало, що призвело до обміління прибережних акваторій і зміни берегової лінії.
У 1980 р. рівень моря став підвищуватися. Це загрожувало катастрофічними повенями.
Але з літа 1995 р. Каспій знову почав відступати. За сім років море піднесло черговий сюрприз – починаючи з грудня 2002 р. рівень води зростає.
Очікується, що в найближчі 10–12 років рівень Каспійського моря коливатиметься в межах абсолютних позначок -27,08...-27,58 м (море перебуває нижче від рівня Світового океану). Очікується, що 2020 р. він може знизитися в середньому на 0,8 м. Але сьогодні ніхто не може сказати, чи збудеться черговий прогноз.
Чи знаєте ви, що...
Течії в Каспійському морі утворюють складну систему. Це результат впливу різних чинників, зокрема напряму й сили вітрів, конфігурації берегової лінії, рельєфу дна. Більшість водних потоків переміщуються проти годинникової стрілки.