
Найпрекрасніше зі стародавніх міст майя – Паленке. Воно було столицею Баакульського царства, подробиці ранньої історії (V-VI ст.) якого майже невідомі. Неподалік від нього жило індіанське плем’я – цельталь. їхньою мовою «Паленке» звучить як «гхо-гхан», що означає «зміїне місто».
Центральну частину «зміїного міста» утворюють чотири піраміди, розташовані навколо палацу. У ньому розміщена дивовижна п’ятиповерхова вежа, що, вочевидь, служила астрономічною обсерваторією.
Найвідоміша та найтаємничіша піраміда Паленке – «Храм написів». Уздовж її фасаду тягнуться сходи. Щоб дістатися верхньої платформи, на якій стоїть храм, потрібно здолати понад 70 високих сходинок. Усередині нього розміщений найбільший з відомих майянських написів – три ієрогліфічні плити, що займають одну зі стін святилища.
Але найбільш вражаюче приміщення храму впродовж тривалого часу було приховане від очей дослідників. Таємниця відкрилася тільки в 1949 р., коли мексиканський археолог Альберто Руз звернув увагу на підлогу святилища. Під однією з плит виявили потаємний хід зі сходами, що спускалися вниз, у глиб піраміди. Щоб дібратися до кінця сходів, ученим знадобилося чотири роки. На рівні основи піраміди вони виявили вузьку склепінчасту кімнату. У ній розміщувалася багато прикрашена вівтарна плита, за якою була усипальниця правителя Баакульського царства Пака ля. Це дало привід ученим провести паралелі між цивілізацією Стародавнього Єгипту з її величезними пірамідами фараонів і цивілізацією майя.
Наприкінці VIII ст. життя в Паленке завмерло. Після 250 років існування місто, можливо, було захоплене племенами, які прийшли з узбережжя Мексиканської затоки.
Руїни прекрасного міста відомі з XVIII ст. і з того часу неодноразово вивчалися. Проте таємниць тут залишилося немало. Так, нещодавно в одному з храмів учені виявили гробницю, а в іншому – вівтар з написами. Інші секрети чекають своїх дослідників.
Чи знаєте ви, що...
Назви пірамід майя мають сучасне походження. Основою для них послужили мотиви розпису їхніх вівтарних плит. Так, на задній стіні «Храму сонця» є барельєф, що уособлює Сонце. Світило зображене у вигляді щита, простромленого двома перехрещеними списами.