Історія міста-казки сягає своїм корінням XIV століття, коли литовські князі Корятовичі звели на неприступному скелястому острові кам’яну фортецю. Після цього Кам’янець-Подільський перебував під владою Польщі й Туреччини, у різні періоди тут володарювали татаро-монголи, австро-угорці, російські імперіалісти, більшовики й німецькі окупанти. Кожна зміна влади залишила свій відбиток на архітектурному обличчі міста: тут можна побачити і церкви, і ратуші, і костьоли. Зараз на площі 121 гектар можна знайти понад дві сотні визначних історико-архітектурних пам’яток.
Місто-фортеця складається з двох замків, поєднаних між собою мостом. Потреба звести другий, зовнішній замок виникла на початку XVII століття, коли старі стіни вже не могли захищати гарнізон.
Загалом фортеця має одинадцять веж, і в кожної – своя історія. Приміром, найвищу серед них, вежу Кармелюка, названо на честь національного героя, якого тут тричі було ув’язнено. Старіша назва цієї вежі – Папська, оскільки її було збудовано коштом Папи Римського Юлія II.
Також на території музею-заповідника можна побачити величезну колекцію монет, порцелянових виробів, народних вишиванок, ікон і хрестів. Тут є підземелля з камерою катувань і боргова яма, до якої кидали злісних неплатників. Сьогодні туристи кидають до ями монетку – існує повір’я, що після цього людина вже ніколи нікому нічого не заборгує.