Належать до підряду Довговусі двокрилі. Довжина тіла більшості комарів-довгоногів становить 2–60 мм, хоча деякі тропічні представники досягають 10 см. Це ті великі комарі, які вилітають з-під ніг на мокрих луках або лісових полянах і, ліниво пролетівши кілька десятків метрів, знову ховаються серед трави.
Багато людей бояться великих представників цієї родини, помилково маючи їх за малярійних комарів, або вважаючи, що комарі-довгоноги дуже боляче кусаються. Насправді ж долгоноги зовсім нешкідливі для людини.
Представники цієї родини вирізняються струнким тілом, довгими крилами і дуже довгими, тонкими і слабкими ногами, які слугують їм не тільки для лазіння серед рослинності, а й своєрідним захистом від ворогів.
Коли комар сидить, його ноги широко розставлені, і хижак, наблизившись, хапає довгонога саме за ноги. Але утримати за ноги цих комах неможливо; їхні кінцівки одразу ж відриваються, і в хижака замість великої здобичі опиняються лише одна або дві в конвульсивних судомах ноги.
Цей спосіб захисту дуже поширений у природі. Досить згадати косариків – рятуючись від ворога, вони також залишають йому кілька своїх кінцівок, ящірок, які залишають у зубах переслідувача тільки кінець свого хвоста, восьминогів, що жертвують своїми щупальцями, тощо.
Личинки довгоногів – мешканці вологого середовища: ґрунту, підстилки, гнилої деревини або прісних водойм. Вони мають велику, темну, добре розвинену голову і сильні гризучі щелепи. Більшість видів харчуються підгнилими рослинними рештками, але деякі підгризають також живе коріння рослин.