Риби ряду Сомоподібні (Siluriformis), що мають видовжену, майже як у вугра, форму. На вузькій голові чотири пари вусів. Забарвлення кларієвих сомів різне з поєднанням рожевого, чорного, білого та сірого.
Найпоширеніший представник кларієвих – кармут, або шармут (Clarias anguillaris). Досягає завдовжки 60 см. Верхня частина його синювато-чорна, нижня – біла. Молоді особини по світлому полю мають чорні плями. Кармут вирізняється довгим спинним плавцем, який тягнеться від потилиці до хвостового плавця. Може харчуватися наземними і водяними комахами, водяною рослинністю, молюсками.
З усіх риб, що живуть у Нілі, шармут трапляється найчастіше. Його легко ловити, оскільки він такий же лінивий, як і жадібний. У мілководних каналах, що наповнюються під час розливу водою, шармут дуже розповсюджене, особливо у великій кількості він живе в дельті і в болотах, що оточують нижньоєгипетські прибережні озера, а також і самі озера слугують оселею для неймовірно великої кількості цих риб. Коли канали і болота пересихають, шармут відкочовує з них, переповзаючи по вологому мулу за допомогою своїх плавців і змієподібно звиваючи тулуб.
Шармут дихає повітрям за допомогою особливого наджаберного органа, який дає змогу йому переносити посуху.
У такий спосіб він повзе доти, аж доки не відшукає воду. Під час такої кочівлі багато з них стають здобиччю навколишніх жителів. Іноді для лову цих риб люди бродять мілководдям і витягують їх руками; на глибоких місцях закидають вудки з гачками, що майже ніколи не буває безуспішним. М’ясо шармута схоже на м’ясо інших видів родини; воно жирне і м’якувате, хоча поблизу прибережних озер, багатих на рибу, його споживають тільки найбідніші жителі.