Археологи в Шотландії пролили «справжні сльози», виявивши камінь, вкритий геометричним різьбленням, яке пікти, корінні жителі регіону, розробили близько 1500 років тому.
Камінь має кілька геометричних форм, що зображують абстрактні піктські символи, такі як потрійний овал, гребінь та дзеркало, півмісяць та подвійні диски. За словами дослідників, деякі із вирізаних символів перекривають один одного, що дозволяє припустити, що вони були вирізані у різні періоди часу.
Неясно, що означають усі ці символи, але «краще припущення полягає в тому, що вони є системою іменування, що представляє піктські імена», — сказав Гордон Ноубл, керівник розкопок і професор археології в Абердинському університеті, в інтерв'ю порталу Live Science.
Пікти (від латинського слова «розмальований» або «picti»), були лютими людьми, які жили в давні та середньовічні часи на території нинішньої Шотландії. Частково вони є причиною того, що Римська імперія так і не завоювала Шотландію.
Нова знахідка — один із приблизно 200 таких каменів, відомих археологам. Інші камені з піктськими символами також походять з Аберлемно, який відомий своїми унікальними стоячими камінням, у тому числі плитою, на якій можуть бути зображені сцени з битви при Нехтансмері, перемоги піктів над англосаксонським королівством Нортумбрія в 685 р. н.е. зі створення того, що згодом стане Шотландією.
Відкриття відбулося на початку 2020 року, коли археологи досліджували цей район у рамках проекту «Порівняльне царювання» — п'ятирічного дослідження ранньосередньовічних королівств північної Британії та Ірландії.