Мешкає в Центральній Африці, вважається страшним ворогом місцевих жителів і домашніх тварин. Довжина тіла – 9–14 мм. Своїм гострим хоботком вона легко прокушує шкіру тварин і п’є кров. Навіть крокодили, дарма що мають товсту шкіру, не можуть врятуватися від укусів мухи цеце. При цьому муха дуже настирлива і не відстає від людини і тварини, до якої причепилася.
Муху цеце можна відрізнити від домашніх мух за характером складання крил (їхні кінці пласко налягають одне на одне) і за роговим колючим хоботком, що виступає на передній частині голови.
Дорослі мухи є переносниками паразитичних найпростіших (трипаносом), що викликають сонну хворобу (трипаносомоз) у людини і нагану (африканський трипаносомоз) у великої рогатої худоби та коней. Собаки від укусу цеце легко гинуть, для них отрутою є навіть молоко укушеної цеце корови, тоді як теля це молоко ссе без найменшої шкоди для себе.
Усі види цеце живородні, личинки народжуються готовими до перетворення в лялечку. Самиця виношує личинок 1–2 тижні, за один раз вона відкладає на землю повністю розвинену личинку, яка закопується й одразу перетворюється в лялечку. Кожна самиця цеце за своє життя народжує не більше 12 личинок. І самці, і самиці живуть недовго – не більше 6 місяців.
Мухи цеце – комахи лісистих місцевостей, причому для кожного з 23 видів існують свої сприятливі умови за температурою і вологістю для спаровування, розмноження, живлення і пошуку притулку.