Стародавній Єгипет і держави Месопотамії називають річковими цивілізаціями. Стародавню Грецію, як і Фінікію, відносять до приморських. У цій країні немає місця, яке б розміщувалося далеко від моря, а її береги мають безліч великих заток і маленьких бухт. Не дивно, що греки стали видатними мореплавцями давнини, а кордони відомого їм світу стрімко розширювалися. їх розсували ростри (носи) кораблів на морі й мечі воїнів на суші.
Добралися греки й до берегів Африки. У той час у Єгипті йшла боротьба за титул фараона. За переказом, з допомогою іонійських і карійських піратів новим правителем став номарх, який нарік себе фараоном Псамметихом І. На знак подяки він подарував грекам ділянки землі в західній частині дельти Нілу (за іншими відомостями, першими поселенцями були коринфяни). Згодом тут було засноване місто Навкратіс (у перекладі – «перемагати на морі»), що отримало монопольне право на торгівлю між Єгиптом і Грецією. З дельти благодатного Нілу жителі Еллади везли пшеницю, а назустріч їм ішли кораблі, навантажені оливковою олією, вином та виробами зі срібла. Місцеве населення багатіло, а місто росло й процвітало. Тут звели храми Афродіти Хіоської, Аполлона Мілетського, Гери Самоської. У більш пізню, елліністичну епоху (332 р. до н. е.– 30 р. н. е.) Навкратіс отримує права поліса. У Єгипті їх мали тільки три міста. Серед них була й Александрія, що її заснував Александр Македонський у 333-332 рр. до н. е. Саме це місто поступово відібрало в Навкратіса славу торгового центру, прирікаючи його на загибель. Останню згадку про «того, хто перемагає на морі», можна зустріти в книзі «Бенкет мудреців». Її автор, ритор початку III ст. Афіней, був родом із міста, що впало в конкурентній боротьбі з іншим полісом.
Вирвати Навкратіс із чіпких обіймів часу зміг англійський археолог Ф. Пітрі наприкінці XIX ст. Уже під час перших розкопок він виявив фаянсову майстерню, руїни цитаделі та храмів, низку житлових будинків і безліч керамічних виробів з написами. Незабаром тут відкрили найдавнішу майстерню, де карбували срібні й бронзові монети. Виявилося, що монетне виробництво в Навкратісі існувало ще в VI ст. до н. е. У той час це було єдине відоме в Єгипті місце з виробництва дзвінкої монети. Але це не врятувало місто від забуття.
Чи знаєте Ви, що...
Спочатку Навкратіс був єдиним торговим портом у Єгипті. Якщо корабель заходив в інше гирло Нілу, то необхідно було поклястися, що це вийшло випадково. А після цього корабель повинен був пливти у Навкратіс.