Величезна родина жуків, до якої входить від 3000 до 24000 видів. Це досить шкідливі жучки, що харчуються рослинами.
За організацією і способом життя вони понад усе підходять до пластинчатовусих жуків. Більшість з них дуже рухливі, уміють добре літати, відшукуючи квіти, соком яких харчуються, або ж дерева, на яких живуть. Якщо схопити вусача пальцями, то він звивається і видає характерний цвіркотливий звук. Личинки цих жуків багато в чому схожі на личинки златок. У роті у них добре розвинені зазублені або гребінчасті жувальця, іонні розташовані 3-членикові щупальця.
Жуки-вусачі дуже поширені по всій земній кулі. Більшість – середнього розміру, але і серед них є велетні, що належать до найбільших жуків у світі. Один з найбільших представників родини – вусач-титан (Titanus giganteus), що живе в Південній Америці, досягає завдовжки 167 мм, а також південноамериканський вид – бразильський вусач-великозуб оленерогий (Macrodontia cervicornis), що досягає завдовжки 169 мм.
Здебільшого самці відрізняються від самок довшими вусиками, видовженими верхніми щелепами, більш загостреним черевцем і часто іншим забарвленням.
Представники родини дуже різноманітні за формою і довжиною тіла, забарвленням, наявністю шипів, виростів, горбів на передньоспинці і надкрилах – усе це робить їх однією з улюблених родин жуків для колекціонування ентомологами.
Імаго можуть харчуватися пилком, листям, хвоєю, рідше об’їдати кору на молодих гілочках. Деякі види вусанів перетворилися на «супутників» людини, як, наприклад, вусач хатній сірий (Hylotrupes bajulus). У природних умовах личинки цього виду дуже рідкісні, але часто заселяють дерев’яні будинки, перегородки, дошки підлоги, віконні рами, крокви стелі й даху та навіть меблі.
Зовні життєдіяльність личинок помітна тільки з появою порошкоподібного бурого дерев’яного пилу. Відомі випадки, коли за масового розмноження хатній вусач пошкоджував дерев’яні споруди цілих міських кварталів.
Самець вусача-великозуба оленерогого (Macrodontia cervicornis) має відносно короткі вусики, але дуже розвинені, довгі, вигнуті і зубчасті мандибули. Личинка розвивається в гнилій деревині протягом 6 років.
Вусач хатній – вид жуків підродини Справжні вусачі, це технічний шкідник.
Дорослий жук завдовжки від 7 до 21 мм. Личинки розвиваються в міцній сухій дере вині різних хвойних дерев. Частіше, ніж сухостій, цей вид заселяє деревні частини споруд і телеграфні стовпи, рідше меблі. Найбільшої шкоди завдає у прибалтійському регіоні і в Україні, у південно-західних районах лісової зони.