Комахи – найчисленніші із живих істот. Чисельність їх складає 85% усього царства тварин. На кожному квадратному метрі земної поверхні живе понад 10 тисяч комах. Існує безліч різних видів комах, але будова тіла у них приблизно однакова, пристосована до життя за будь-яких умов та споживання будь-якої їжі. У всіх дорослих комах тіло розділене на три відділи – голову, груди та черевце.
Шкіра комахи складається з твердої речовини – хітину, яка утворює твердий панцир – зовнішній скелет. Він захищає внутрішні органи. М’язи ніжок та крилець міцно прикріплені до зовнішнього скелета. Він водонепроникний і захищає комаху від висихання. Однак він не пропускає повітря, і те надходить до дихальних трубочок через дихальця – крихітні отвори в хітині. Рости панцир не може, і, коли комаха стає більшою, вона скидає старий панцир і лишається в новому. Зовнішня шкіра – кутикула – забарвлена в різні кольори для маскування чи відлякування ворогів.
У всіх комах є по три пари суглобистих ніжок, а в більшості – ще й по дві пари крил.
У голові кожної комахи міститься примітивний мозок, який одержує інформацію від органів чуттів та керує м’язами. На грудях, що складаються з трьох з’єднаних сегментів, розташовані ніжки та крильця, а в черевці – органи травлення та розмноження.
Збереглись у камені
Комахи з’явилися на Землі близько 370 мільйонів років тому. У перших видів крил не було; воші живилися соком і спорами рослин. Комахи першими з живих істот підкорили повітряний простір, злетівши за 150 млн років до появи птахів.
Родичі комах
Комахи належать до типу членистоногих, які мають членисті тіла з твердим зовнішнім скелетом. Але показані тут членистоногі – не комахи. У павуків по вісім ніг. Сегменти їхніх тіл зрослися у два відділи – головогруди та черевце. Тіло стоніг складається із багатьох сегментів, на кожному з яких є ніжки.