Патогенний гриб, що заражає мух, передається через дотик здорової мухи до хворої — і тепер вчені з'ясували, як гриб змушує здорових самців контактувати з трупами заражених самок.
Мушина ентомофтора (Entomóphthora múscae) — один із найбільш добре вивчених видів патогенних грибів, що вражає двокрилих комах і повільно виїдає їх зсередини. Впізнати заражений труп можна за характерним здутим черевцем, на якому видно білі плями, які розсипають спори, і розставленими убік крилами, які надають мертвій мусі «розіп'ятий» вигляд.
Оскільки гриб передає свої спори тільки при безпосередньому торканні, йому необхідно якимось чином змусити здорових мух вступити в контакт із зараженим трупом. Тепер вчені зрозуміли, як він це робить: виділяючи речовини, що діють на самців мух подібно до феромонів, підступний паразит змушує їх спаровуватися з трупами мертвих самок.
Як з'ясували шведські вчені, ентомофтора домагається цього, виділяючи особливі хімічні речовини — сесквітерпени, які викликають у самців сильне бажання спаритися з трупом зараженої самки. Що цікаво, чим довше лежить труп, тим більше він привабливий: 73 відсотки досліджених самців спарювалися з тушами самок, що загинули більше доби тому, і лише 15 відсотків спарилися з трупами, яким було не більше восьми годин.
Ймовірно, це відбувається завдяки накопиченню сесквітерпенів, чия концентрація зростає зі збільшенням кількості грибних спор. Іншими словами, гриб активніше приваблює самців мух саме до тих трупів, при контакті з якими ризик зараження максимальний.
Отримані дані, окрім нових дивовижних відомостей про стратегії виживання в дикій природі, дають в руки вченим потужний засіб проти комах, що може призвести до створення нових ефективних репелентів. Наприклад, додавши сесквітерпени до складу клею для липких стрічок від мух, ми отримаємо вкрай ефективну пастку для комах, яка дозволить швидко позбавитися всіх здорових самців мух довкола.