За офіційними даними, акули атакують людей у середньому 80-90 разів на рік в усьому світі; здається, що це відбувається тільки за певного збігу обставин.
Напад акули на людину – подія нечаста, але завжди трагічна і широко обговорювана, оскільки в більшості випадків закінчується важкими травмами або загибеллю жертви.
Фатальна помилка
Фахівці озвучують різні версії, але всі вони ґрунтуються на примітивних інстинктах акул – риби шукають собі прожиток. При цьому люди не надто їм цікаві, в морях та океанах безліч набагато більш відповідних варіантів втамувати голод – тюлені, морські котики, безліч видів риб. Але іноді акула може прийняти людину за щось із перерахованого – і тому напасти.
Тигрові акули чатують здобич у каламутній воді і кидаються на все, що ворушиться і хлюпається на поверхні. При цьому зір у них поганий, вони реагують саме на коливання води. Білі акули, навпаки, мають хороший зір і полюють у прозорій воді, виглядаючи жертву.
Хижаки рідко мешкають близько до берега і там, де багато людей – поблизу пляжів вони з'являються тільки в спробі прогодуватися.
Причиною часто стають прогулянкові кораблики «з харчуванням», популярні на курортах. Вони часто залишають після себе так званий харчовий слід – відпочивальники, а то й самі кухарі викидають за борт їжу, що залишилася, або те, що залишилося після її приготування, щоб не везти продукти, які стрімко псуються на спеці, на берег. Це можуть бути м'ясо і риба, зокрема з кров'ю, на яку акули дуже гостро реагують і пливуть до берега слідом за суднами. Змінювати звичну траєкторію руху акул можуть і скотарські судна, маршрути яких іноді проходять недалеко від берега. Якщо тварини помирають у дорозі, туші скидають у море, привертаючи увагу хижаків.
Чому вони нападають?
Але все ж це лише причини появи акули біля берега. Сам напад зазвичай провокує людина, яка потрапляє в поле зору хижачки і привертає увагу активними рухами. Найчастіше жертвами стають самотні купальники, які поводяться активно, плескаються і шумлять. Акула інстинктивно кидається саме на рухливі об'єкти, і що активніше він рухається, то більше інтересу викликає.
Спрацьовує програма знищення пораненої живої істоти, як найбеззахиснішої та найлегшої здобичі.
Тож головні поради з безпеки від спеціалістів – не плавати поодинці, особливо в каламутних заплавах, уникати купання в сутінках і триматися подалі від зграй риб, які можуть приваблювати акул. Помітивши поруч акулу, найправильніше буде спробувати тихо і спокійно поплисти до берега або пірсу. Зазвичай на це є час – акула не нападає відразу.