Сучасна Японія відома в усьому світі своїми технічними досягненнями. Проте культура й історія цієї дивної країни вабить до себе не менше, маючи незвичні для західної людини звичаї й традиції, спосіб життя, вірування. Самураї, гейші, сакура, кімоно – із цих окремих слів ми намагаємося скласти для себе цілісну картину японського світу. Можливо, щоб краще його збагнути, слід дізнатися про один із найбільших храмів – Кійомідзу-дера.
Історія храму Кійомідзу-дера прямо пов’язана з історією становлення в Японії релігії буддизму. Згідно з легендою, чернець Ентін почув від бурхливого водоспаду про заповітне місце, де прозорі води впадають у річку Йодо. Знайшовши її, чернець збудував там бамбукову хатинку й, вирізавши з дерева зображення богині Каннон, заснував сімейний храм, який назвав Кійомідзу-дера – «чиста вода».
Перша згадка про цей храм сягає ще І століття нашої ери. За роки свого існування він зазнав чимало пограбувань і пожеж, одна з яких у 1200 році перетворила його стіни на попіл. Але до 1633 року храм був відновлений, саме в такому вигляді він і зберігся до наших днів.
Перед входом на територію Кійомідзу-дера розміщені стійла для коней, виконані в національному архітектурному стилі. Вони є державною реліквією, оскільки більшість будівель того часу не збереглися до наших днів. Прибулі до храму люди проходять крізь ворота Ніомон, які оберігають чотири страшні статуї. Головне божество – одинадцятилика й тисячорука Каннон – розміщена в головному храмі, Хондо. Тут зберігаються й статуетки, що їх вирізав чернець Ентін: Бісямонтен – Бог скарбів, і Дзідзо Босацу – захисник дітей.
У буддійській легенді йдеться про те, що велика Каннон може набувати 33 образів. Саме тому в світі існує 33 храми, присвячені їй, і Кійомідзу-дера – один із них.
Кожний, хто відвідав храм, мав пройти ритуальний обряд обмивання чистою водою, якому храм завдячує своєю назвою. Японські буддисти гадають, ніби в чистій воді живе добрий дух богині Каннон, який робить душі добрішими.
Чи знаєте Ви, що...
В старі часи паломники стрибали з веранди і, якщо їм вдавалося вижити, їхні мрії здійснювалися.