
Південь Іспанії – благословенна місцевість. Саме тут, у місті Гранада, на одній із вершин скелястого плато можна побачити дивовижний палац Альгамбра. Замок-фортецю на пагорбі над містом Гранада в Іспанії мусульманські завойовники почали зводити ще в XIII столітті.
Кажуть, що назва «Альгамбра», яка в перекладі з арабської мови означає «Червоний замок», походить від кольору висушеної сонцем глини, з котрої було виготовлено цеглу для будівництва замку. Щоправда, дехто з істориків вважає, ніби замок одержав таку назву завдяки червоному полум'ю смолоскипів, якими освітлювали будівництво, що тривало цілодобово впродовж багатьох років.
Поети давніх часів не шкодували епітетів, коли змальовували у власних творах Альгамбру як «перлину в смарагдах», маючи на увазі передовсім яскраві кольори замку, які вирізнялися на тлі зеленого лісу, що вкривав підніжжя гір. Дивовижна за своєю красою й неповторністю споруда згодом перетворилася з фортеці на резиденцію короля та адміністративний центр.
Усі внутрішні приміщення замку сконцентровані довкола двох великих дворів – Миртового й Левового. Перший одержав назву завдяки бордюрам з ошатно підстрижених миртів. У центрі Левового двору стоїть фонтан із дванадцятьма фігурами кам'яних левів. По периметру дворів спускаються тонкі колони – сталактити.

Оскільки маври колись жили в пустелі, вони по-особливому ставилися до води. Живлющу вологу обожнювали, водою прикрашали внутрішні приміщення багатіїв. Альгамбра не стала винятком – вода тут дзюркотить у величезній кількості басейнів і фонтанів, віддзеркалюючи розкіш і пишноту червоного замку.
На жаль, далеко не всі чудеса, створені руками мавританських майстрів, дожили до наших днів. У XVI столітті за наказом короля Карла V Альгамбру почали перебудовувати в стилі європейської архітектури. Ці роботи завдали істотної шкоди ансамблеві замку. Але це були ще далеко не всі зміни, яких довелося пізніше зазнати Альгамбрі. За свою довгу історію замок встиг побувати резиденцією мусульманських і християнських правителів. Сьогодні в ньому влаштували музей. На щастя, у загальних рисах будівля не втратила свого первісного вигляду, тож й досі вважають неперевершеним шедевром мавританської архітектури, а також одним із найвідоміших чудес Іспанії.
Чи знаєте ви, що...
Для того, щоб наголосити на тому, яким прекрасним є замок, арабські зодчі залишили в одному із залів напис: «Не існує жорстокішого покарання, аніж бути сліпцем в Альгамбрі».