
Як виник Хелловін?
Хелловін сягає коренями традицій древніх кельтів Ірландії і Шотландії. Саме ірландці вигадали традицію «trick or treat» (солодощі або гидота). Це свято веде свою історію від кельтського язичницького свята Самайн, яке почали святкували ще до прийняття християнства британськими народами. Свою назву він отримав від староірландського слова Samhain – назви місяця листопада, що означає кінець літа.
Цей день ознаменував кінець літа, збір врожаю та початок темної, холодної зими, пори року, яка часто асоціювалася зі смертю людини. Кельти вважали, що в ніч перед Новим роком межа між світами живих і мертвих розмилася. У ніч на 31 жовтня вони святкували Самайн, коли вважалося, що привиди мертвих повертаються на землю.
Для всіх народів Британських островів Самайн асоціювався зі смертю і всім надприродним. Святом відзначали початок нового року і день вшанування мертвих, а також воно символізувало останній день збору врожаю.
До 43 року нашої ери Римська імперія завоювала більшість кельтських територій. Протягом 400 років, що вони правили кельтськими землями, два фестивалі римського походження поєдналися з традиційним кельтським святкуванням Самхайна.

Першим був Фералія - день наприкінці жовтня, коли римляни традиційно вшановували пам’ять померлих. Другий - день вшанування Помони, римської богині фруктів та дерев. Символом Помони є яблуко, і включення цього святкування до Самхайна, ймовірно, пояснює традицію боббінгу для яблук, яка практикується сьогодні на Хелловін.
Через двісті років після прийняття Ірландією християнства стверджується церковне свято День всіх святих – приблизно в той же час, що і Самайн. А ще через двісті років, завдяки взаємопроникненню гальських традицій і католицьких обрядів свята об'єднуються, як і чимало християнських свят: з новою назвою, але старими традиціями. З цього моменту починається зародження Хелловіна. Назва Хелловін з’явилася шляхом скорочення англійської фрази «All Hallows-Evening» (вечір всіх святих).
В Америці та інших англомовних країнах свято набуло популярності завдяки емігрантам і отримало особливу популярність у XIX столітті. А в кінці XX століття, завдяки глобалізації, свято поширилося на весь світ. Так що не дивуйтеся, якщо 31 жовтня до вас у двері постукає граф Дракула, мумія чи чарівний гном.
Символіка Хелловіна

Основні кольори свята – помаранчевий (гарбуз та збір урожаю в цьому році) і чорний (смерть, нечисть).
Один з найвідоміших символів – ліхтар з гарбуза Jack O Lantern (ліхтар Джека). Згідно з ірландською легендою святковий ліхтарик Джек О Лантерн названий на честь скупої людини на ім’я Джек, якому через те, що він безліч разів обдурив диявола, було заборонено відправитися і до раю, і до пекла. Він був приречений поневірятися по Землі, розмахуючи своїм ліхтариком, щоб збивати людей зі шляху. Перші знамениті ліхтарики не були гарбузами – це були вирізьблені ріпи з тліючим шматочком вугілля. Вважалося, що такий плід, залишений у День всіх святих біля будинку, буде відганяти від нього злих духів.

Інші важливі символи – чорна кішка та сова. У Середньовічній Європі сов приймали за відьом, і почути ухання сови означало, що скоро хтось помре. Чорних кішок теж вважали відьмами і чаклунським кодлом. Вважають, що під час святкування стародавнього Самайна друїди кидали кішок у огонь, часто в клітках з вербових прутів, як частина ритуальних дій.

Традиція ходити по домівках з фразою «солодощі чи смерть» походить від давнього кельтського звичаю викладати частування та їжу на вулицю, щоб умилостивити духів, які бродять по вулицях у свято Самайн (символізує закінчення року в Кельтському календарі).
Традиційні страшні костюми і маски супроводжують свято Хелловіна на протязі 2000 років. Щоб захиститися від привидів померлих, кельти одягалися в звірині шкури, гасили вогні в будинках і виставляли на вулиці їжу – дари для духів. Так і з'явилася традиція, актуальна й донині: перевдягатися у страшні костюми й вимагати у перехожих частування.

Цікаві факти про Хелловін
- На Хелловін 31 жовтня 1926 помер великий ілюзіоніст і фокусник, один з найвідоміших «чарівників» двадцятого століття Гаррі Гудіні, після чого ще довго чутка обговорювала його зв'язок з магією.
- Хелловін займає одне з найперших місць в негласному рейтингу комерційних фестивалів світу. Тільки в Америці на підготовку до Хелловіну витрачається близько 2,5 млрд доларів.
- 80% від загальних продажів солодощів напередодні Хеллоуїна - це солодощі з шоколаду.
- Найбільший гарбуз, представлений на Хелловін важив близько 655 кг.
- У Мексиці на Хелловін відзначається ще й День мертвих. Люди відвідують могили померлих предків. Про веселощі вони не думають, тому саме в Мексиці проходить найпохмуріший Хелловін у всьому світі.
- Існує повір'я, що якщо в Хелловін подивитися в дзеркало рівно опівночі, то в ньому можна побачити свою смерть. Хоча в деяких країнах молоді дівчата намагаються таким чином розглядати свого майбутнього нареченого.
- Перше масове святкування Хелловіна відбулося в 1921 році в США в місті Анока, штат Міннесота. З тих пір місто Анока відоме, як столиця Хелловіна. Іншою столицею Хелловіна вважають Салем (штат Массачусетс).
- У 1964 році Хелен Фейл була заарештована на Хелловін. Вона пригостила «жартівників» - підлітків цукерками з миш'яком, вирішивши, що вони вже занадто дорослі для таких забав.
- Дракула - один з найпопулярніших кіно-персонажів тематики хелловіна.
- Найбільший парад в світі, присвячений Хеллоуїну, щорічно проходить в Нью-Йорку.