У світі існує така неймовірна кількість різноманітних комах, що чимало з них не вивчені і досі. У непролазних лісах і джунглях досі час від часу виявляються нові види, які не перестають дивувати дослідників. Деякі описані вченими види комах настільки рідкісні, що за всю історію їх вивчення в руки дослідникам траплялися лише одного разу. Пропонуємо Вашій увазі підбірку цікавих фактів про комах, які Ви могли ще не знати.
За оцінками вчених, на нашій планеті мешкає від 2 до 8 млн різновидів комах, що робить їх найчисленнішим класом живих організмів на нашій планеті. При цьому дослідники зазначають, що наразі описано лише близько 1 млн видів. В середньому щорічно науковим співтовариством вивчається близько 7000 нових видів комах.
Комахи зустрічаються на всіх без винятку материках. Окремі види є навіть в Антарктиді.
Деякі представники комах виростають лише до 0,2 мм в довжину, проте є й такі, що сягають 30 см, а то і більше.
Найсильнішою комахою в світі є мураха, вона здатна піднімати і тягати предмети, які в десятки разів перевищують його власну масу. Це взагалі найсильніша жива істота на планеті з урахуванням розмірів. До речі, ці комахи ніколи не сплять. Можливо, вони навіть є найдавнішими комахами на світі. Вчені встановили, що за останні 100 млн років еволюційні процеси на них взагалі ніяк не вплинули. А в Африці водяться сліпі мурахи-кочівники, які живуть колоніями, які можуть налічувати до 10-20 млн особин. Зір у них повністю відсутній, але ці комахи орієнтуються по запахам. Мурахи-амазонки нерідко воюють з представниками інших мурашників, захоплюють лялечок, виводять з них потомство і потім використовують його в якості дармової робочої сили. У природному середовищі тривалість життя однієї мурашки становить приблизно рік. А ось в лабораторії ці комахи живуть навіть 4, а то і всі 7 років самці і 20 років – самки
Терміти, зовні схожі на мурах, хоча насправді з точки зору біології вони є близькими родичами тарганів. Термітники нерідко досягають висоти в 6-8 метрів, а найбільший з них має висоту в 12,8 метрів.
Деякі види комах можуть в несприятливих умовах виживати без їжі протягом 5-10 років. Хорошим прикладом є таргани та кліщі.
Багато комах не є небезпечними самі по собі, проте вони можуть переносити безліч небезпечних захворювань.
У метеликів і мух смакові рецептори розташовані на лапках.
Існують такі метелики, які за один день встигають з'явитися на світ, залишити потомство і померти. Шукати їжу таким метеликам не потрібно, оскільки травні органи у них заповнені повітрям.
Багато дослідників зходяться на тому, що перші комахи з'явилися на нашій планеті близько 400 млн років тому.
Рекордсмени зі стрибків – звичайні блохи. За один стрибок вони долають відстань, що перевищує довжину їх тіла в 110-130 разів. За один стрибок блоха здатна стрибнути на відстань до 33 сантиметрів. Якщо перевести таке досягнення на нас, людина б стрибала на цілих 213 метрів.
У багатьох комах зір надзвичайно слабкий, як у більшості павуків, наприклад. А найгострішим зором можуть похвалитися бабки. У деяких їх видів очі складаються з 28000 сегментів, і вони забезпечують їм практично круговий огляд.
В Африці справжнім лихом є муха цеце. Вона переносить сонну хворобу, яка небезпечна сама по собі, а без правильного і своєчасного лікування сучасними методами в більшості випадків призводить до летального результату.
Комахи і їх личинки слугують одним з найважливіших джерел їжі для кротів.
Згідно з підрахунками, комахи-шкідники щороку знищують близько 20-25% усього світового врожаю різних культур.
Одна бджола за своє коротке життя виробляє менше 10% звичайної чайної ложки меду, але цілий вулик за літо встигає заготовити іноді до 100-150 кг. В середньому щодня на всій планеті бджоли виробляють близько 3000 тонн меду. Це приблизні розрахунки, засновані на продуктивності бджільницьких господарств і відомої популяції диких бджіл. А ви знали, що джіл у світі налічується близько 20 000 видів? Проте далеко не всі вони заготовляють мед.
Найбільші зграї серед усіх комах утворює сарана. Вони можуть складатися з 30-50 млрд особин, і така зграя створює жахливу загрозу для будь-яких рослин. Саранча поїдає все на своєму шляху. Великий рій сарани здатний за день зжерти більше їжі, ніж споживає за той же час мегаполіс з 10-мільйонним населенням. А одна доросла особина пустельної сарани за добу поїдає таку кількість їжі, що дорівнює її власній вазі. Це найбільш ненажерлива комаха в світі.
Знаменитий натураліст Чарльз Дарвін, творець еволюційної теорії, в ході своєї навколосвітньої подорожі одного разу дозволив великим комахам кусати себе, щоб отримати можливість краще їх розглянути.
Найнебезпечніші комахи в світі – комарі, яких існує близько 7600 видів по всьому світу. Вони переносять такі небезпечні захворювання, як малярія і різні види лихоманки. Щорічно комарі вбивають більше людей, ніж будь-які інші живі істоти на Землі. Також ці комахи здатні знекровити людини або іншого великого ссавця настільки, щоб настав летальний результат. У тайзі, наприклад, мисливці не раз знаходили повністю знекровлених оленів. Відкладені комарами яйця можуть до 2-3 років пролежати в сухому і холодному грунті. Коли умови навколишнього середовища стануть більш сприятливими, з них вилупиться потомство. Цікаво, що в Антарктиді водяться безкрилі комарі. Вони, до речі, для людей не є небезпечними. Комарі харчуються соком рослин і нектаром. А ось кров п'ють тільки самиці. Роблять вони це не з почуття голоду, а для отримання білків, необхідних для виношування потомства. Жертву самки комара визначають за допомогою запаху – їм подобаються люди з надмірною вагою, спортсмени, вагітні, власники другої і третьої групи крові.
Рекордсменом за швидкістю серед сухопутних комах є американський тарган. Він здатний за секунду пробігти на рівній поверхні відстань, що перевищує довжину його тіла в 40-50 разів. А найшвидшими літунами вважають бабок. Офіційно зареєстрований рекорд становить 57 км/г.
Міль, що поїдає ваш одяг в шафі, сама по собі нешкідлива. Шерсть і інші тканини їдять не дорослі особини, а їх личинки. Цікаво, що деякі види молі отримують необхідну їм вологу, випиваючи сльози тварин.
Чимало видів комах ведуть паразитичний спосіб життя, проникаючи в організми інших живих істот.
Саме комахи відіграють вирішальну роль в запиленні рослин. Звичайно, запилюються різні представники рослинного світу по-різному, в тому числі і за допомогою вітру, кажанів і птахів, але більша їх частина все одно потребує комах.
Найчисленніший загін комах – жорсткокрилі, або просто жуки. На них припадає близько 40% всіх видів, що дорівнює приблизно 400 тис.
У багатьох країнах світу, особливо в Азії та Африці, комахи дуже популярні у місцевих кулінарів. З них готують найрізноманітніші страви.
В останні роки набирають популярність ферми цвіркунів. Цвіркунів, що на них вирощують, переробляють в чистий і легкозасвоюваний білок. Що цікаво, серед всіх країн перше місце по числу таких ферм займають США. У цвіркунів органи слуху розташовані на передніх кінцівках, а не на голові.
У всіх комах скелет зовнішній, а не внутрішній. Складається він переважно з хітину.
Довгий час вчені не могли зрозуміти, як жуки літають і взагалі тримаються в повітрі, оскільки їх фізіологія йшла врозріз із законами аеродинаміки. Виявилося, що все просто – для їх вивчення застосовувалася аеродинаміка літаків, а жуки літають інакше. У підсумку все-таки з'ясувалося, що законів фізики жуки не порушують.
Богомоли різних видів є єдиними комахами, здатними повертати голову з боку в бік.
Павуки протягом року з'їдають таку кількість їжі, що по масі перевищує все людство, разом узяте. До речі, павуків у всьому світі налічується близько 40 тис видів. Переважна їх більшість абсолютно нешкідлива для людини.
Найбільш отруйна в світі комаха – гусениця лономія. Вона не кусається, але її тіло вкрите найтоншими шипами, якими легко вколотися. Шипи ці покриті смертельно небезпечною отрутою.
На кордоні Таїланду і Малайзії був спійманий коник, довжина якого становила 25,5 сантиметрів. Ця комаха здійснювало стрибки в довжину 4,6 метра.
Водяні клопи водяться у водоймах всіх материків, крім Антарктиди. Вони виростають до 15 см в довжину, і, якщо їх потривожити, вони цілком можуть вкусити. Деякі з цих комах виробляють звуки, що сягають 100 Дб (99,2 Дб, якщо точно), але оскільки відбувається це під водою, ми їх не чуємо. Але звук в 100 децибел порівняємо по гучності зі звуком потягу, що проходить неподалік.
Звичайні домашні мухи завжди живуть там, де вилупилися з яєць, не віддаляючись далеко від цього місця. Якщо, звичайно, їх не понесе вітром куди-небудь ще.
Самка звичайного таргана за рік може відкласти до 2 млн яєць.
Вивчення платтяних вошей допомогло вченим встановити, що первісні люди почали носити одяг близько 170 000 років тому.
Зафіксовані випадки, коли таргани виживали без голови протягом 7-9 днів. Щоб реагувати на дотики і пересуватися, комасі не потрібен головний мозок. Замість нього базові рефлекторні функції виконують скупчення нервової тканини тіла.
Світлячки деяких видів світитися не вміють. А деякі з них не можуть навіть літати.
Африканські мухи цеце не кусають зебр, тому що через особливості будови їх зорового апарату чергування чорних і білих смуг виглядає для них абстрактним мерехтінням. Тому зебри для них просто невидимі.
Самотні мурахи, впавши в воду, можуть швидко потонути. Але якщо в воді виявиться група цих комах, вони можуть вчепитися один за одного, утворивши "живий пліт, і протриматися на воді дуже довго.
Розмах крил метелика-ацетозеі, що мешкає на Британських островах, не перевищує декількох міліметрів. Люди часто приймають її за звичайну мошку
Павук-птахоїд Голіаф, який проживає в Південній Америці – найбільший з павуків. Він харчується навіть невеликими зміями і птахами.
Багато комах махають крилами з неймовірною швидкістю, і настільки швидкі помахи створюють гучне дзижчання. Рекордсменом є звичайна бджола, що робить до 180 помахів в секунду.
Джмелі – комахи теплолюбні. Частково їм допомагає зберігати тепло шерсть, що покриває їх тіло, а почасти – скорочення мускулатури. Якщо джмелю стає холодно, він зависає на місці і починає посилено працювати крилами, змушуючи м'язи скорочуватися і тим самим гріючись.