Великі географічні відкриття - період в історії людства, що почався в XV столітті і тривав до XVII століття, в ході якого європейці відкривали нові землі і морські маршрути в Африку, Америку, Азію і Океанію в пошуках нових торгових партнерів і джерел товарів, які користувалися великим попитом у Європі.
Великі географічні відкриття змінили уявлення європейців про світ. Досвідним шляхом було підтверджено кулястість Землі та створено уявлення про її розміри. Відома європейцям на початок XVII ст. територія Землі збільшилася в шість разів порівняно з XIV ст. Було відкрито майже 60% усієї земної поверхні.
Зустріч з іншими народами допомогла європейцям усвідомити власну історичну єдність, спільність традицій культури і віри. Склалися сприятливі умови для розвитку наук – географії, астрономії, історії.
Спричинило важкі випробування для народів колонізованих європейцями країн. Географічні відкриття призвели до створення перших колоніальних імперій, яке супроводжувалося пограбуванням і винищенням місцевого населення, загибеллю мільйонів людей від хвороб, занесених завойовниками, знищенням пам’яток стародавніх культур народів Азії, Африки та Америки.
Дали поштовх до розвитку світової торгівлі. Установилися регулярні торговельні зв’язки між різними країнами і континентами. Головні торговельні шляхи перемістилися з внутрішніх морів в океани. Утратили своє значення давні торговельні центри – Венеція і Генуя, Бремен і Любек. Центрами світової торгівлі стали океанські порти: спочатку Лісабон, Севілья та Антверпен, а пізніше – Лондон та Амстердам. Розпочалося формування світового ринку. Першість у торгівлі посіли Іспанія і Португалія, а пізніше – Англія і Голландія.
Знецінення грошей унаслідок надходження золота і срібла з колоній. Надходження великої кількості коштовних металів викликало в Європі «революцію цін» – знецінення грошей через падіння вартості золота і зростання цін на товари першої необхідності. Від зростання цін виграли ті, хто виробляв продукти або постачав їх на ринок. Покупці – дворяни, які отримували грошову ренту із селян, і міщани – зазнавали збитків. Найбільше постраждала від «революції цін» Іспанія, де ціни впродовж XVI ст. зросли в п’ять разів, в інших країнах Європи ціни в середньому зросли в два з половиною разу.
Удосконалення технічної бази мореплавства. Голландцями було винайдено штурвал. Найбільшими морськими кораблями цього часу стали чотирищоглові іспанські галеони, трищоглові португальські каравели і голландські флойти. Деякі з них брали на борт, разом із командою і пасажирами, до 600 осіб.
Зміни в побуті та раціоні харчування європейців. Завдяки географічним відкриттям у харчуванні європейців з’явилося багато нових культурних рослин. Це зробило його більш різноманітним і значно зменшило загрозу голоду. У меню європейців з’явилися картопля і кукурудза, томати і квасоля, земляний горіх і тропічні фрукти, м’ясо індички і риба з Атлантики, чай, кава і шоколад. З Америки європейці запозичили звичку палити тютюн, а також гру з пружним каучуковим м’ячем (прообраз сучасних баскетболу і волейболу).
Початок колоніальних війн між європейськими державами. Захоплення Іспанією та Португалією величезних колоніальних володінь не влаштовувало інші держави Європи. Розпочалися колоніальні війни – збройні зіткнення між великими державами за перерозподіл колоній. Першою стала спроба французів у 60-х рр. XVI ст. відібрати в іспанців північноамериканський півострів Флориду. У цій боротьбі французи та англійці користувалися також послугами піратів, надаючи їм за частину здобичі захист і дозвіл нападати на іспанські кораблі та володіння.