Великомучениці Параскеви, або святої П’ятниці – свято, що припадає на 10 листопада. Батьками святої Параскеви були благочестиві люди, але великим їхнім нещастям стала бездітність. Господь почув їхні молитви і в одну з п’ятниць подарував їм дочку, яку вони назвали Параскевою (в перекладі з грецької – «п’ятниця»).
Існувало багато заборон: по п’ятницях не можна було прясти (а хто пряде, у того на тому світі батьки будуть сліпими – залишки від прядіння заб’ють їм очі); хто не постує у п’ятницю, може втопитися; у п’ятницю не можна купати дитину тощо. Цього дня не шили, не золили і не розчісували волосся.
В Україні здавна існували обряди, пов’язані зі святою П’ятницею. І це не випадково: образ жінки посідав чільне місце у віруваннях та житті нашого народу. Свято Параскеви належить до жіночих свят, а тому сприймалося так шанобливо. На її честь у багатьох селах освячували церкви й відзначали храмові свята. У давнину придорожні каплиці на честь святої так і називалися – П’ятницями. Ікони святої особливо шанували і прикрашали. Іконописці зображували Параскеву суворою подвижницею, високою на зріст, із променистим німбом над головою. Ікони святої Параскеви охороняють сімейне благополуччя. Вважається, що вона є покровителькою полів і худоби, тому цього дня в церкву приносять для освячення плоди, які потім зберігають як святиню до наступного року.