Сонячний зонд «Паркер», призначений для вивчення Сонця і нещодавно вкотре оновив власний рекорд зближення із зіркою, зробив перші в історії знімки поверхні Венери з космосу у видимому світлі. Про це повідомили у NASA.
Через щільну атмосферу Венера вкрита товстим шаром хмар, які закривають поверхню планети. Досі знімки поверхні Венери у видимому спектрі вдалося зробити лише радянським апаратам, які сідали на планету, але швидко виходили з ладу через високу температуру та вкрай несприятливі умови. Надалі для дослідження поверхні Венери та складання карт використовувалися радари та інфрачервоні камери, які могли «бачити» крізь завісу хмар.
У 2020 році під час прольоту повз Венеру «Паркер» направив на планету свою камеру WISPR, здатну знімати у видимому для людини спектрі. Передбачалося, що камера зможе відобразити верхні шари венеріанських хмар, але фотографії перевершили очікування вчених. І в 2021 році «Паркер» зробив ще одну зйомку, і лише зараз NASA оприлюднили знімки.
На надісланих зондом зображеннях нічного боку Венери видно темні та світлі зони. Перші ділянки поверхні розташовані вище і мають нижчу температуру, а другі (світлі) – нижчі і нагріті значно сильніше, незважаючи на нічний час.
Порівнявши знімки зі створеними раніше картами, дослідники змогли ідентифікувати на фотографіях Землю Афродіти – найбільшу з венеріанських пагорбів, рівнину Айно та плато Теллус Регіо.
Нові знімки «Паркер» зможе зробити наприкінці 2024 року, коли в черговий (і востаннє) зблизиться з Венерою. Крім того, у найближчі кілька років до Венери планується відправити нові зонди NASA та Європейського космічного агентства (ЄКА), які будуть досліджувати ще й атмосферу Венери, в якій нещодавно були виявлені потенційні ознаки існування життя.
Наявні та майбутні знімки Венери можуть допомогти вченим дізнатися більше про геологію планети та її еволюцію. У далекому минулому умови на Венері були придатні для життя, але зараз дуже схожа на Землю планета перетворилася на справжнє пекло.