Вважається, що спочатку Всесвіт був непрозорою хмарою вируючого газу, і світла у ньому не було. Повноцінно «засвітився» він лише через мільярд років завдяки зіркам. Астрономи відновили цей процес – і картина вийшла чарівною. Технологію назвали Тесан на честь етруської богині світанку.
Все, що ми знаємо про космос, відомо нам завдяки світлу, розмірковують вчені з Інституту астрофізики та космічних досліджень Массачусетського технологічного інституту. Не дарма найтаємничіші об'єкти – це чорні дірки, які не випромінюють світла, а, навпаки, поглинають.
Перші мільйони років Всесвіт був туманним – світло не могло проходити крізь іонізований газ і просто розсіювало вільні електрони. Потім електрони з протонами створили нейтральні атоми водню, і це відкрило світлу шлях.
Через 150 мільйонів років світло перших зірок знову іонізувало атоми – тоді космічна «палітра» розширилася до спектра. Цей процес показує Тесан.
Незабаром телескоп «Джеймс Вебб» дасть змогу перевірити, чи точно астрономи відновили «молодість» нашого Всесвіту. За допомогою пристрою можна буде дізнатися, яким був світ приблизно через 300 тисяч років після Великого вибуху.