Астрономи ще точно не знають, що саме вони знайшли при вивченні об'єкта ASASSN-15lh. Але що б це не було, перед нами – найяскравіший спалах наднової, коли-небудь зафіксований в історії людства. І, може, один з найдивніших.
Згідно зі статтею, опублікованою в 2016 році в Science, ця наднова розташована від нас на відстані 3,8 мільярда світлових років. Вона в два, а то й утричі яскравіша, ніж усі наднові, колись зафіксовані у відомому нам Всесвіті.
Наскільки вона яскрава?
Якби вона була на відстані 1000 світлових років від Землі, то зуміла б зруйнувати наш озоновий шар. Якби вона знаходилася на відстані 3000 світлових років, то була б яскравішою за повний Місяць у нічному небі. А якби вона була на іншому кінці нашої галактики, то все одно її було б видно навіть удень.
Поки вчені не розуміють, що могло викликати такий яскравий спалах, але найімовірнішим винуватцем подібної події називають гігантську зірку з найпотужнішим магнітним полем у 10-100 трильйонів разів потужнішим, ніж у Землі. Це так званий магнетар, надпотужний різновид нейтронної зірки, що випромінює інтенсивне магнітне поле.
Дивний факт
У цієї неймовірно яскравої наднової в хмарі газу, що вибухнув, практично немає слідів водню або гелію. Дослідники кажуть, що в спектрі є свідчення про присутність кисню, але це поки не підтверджено. Як кажуть самі астрономи, така аномалія є досить дивною, і до цього практично не спостерігалася.
Є й інша можлива причина такого явища: ймовірно, надмасивна чорна дірка в центрі тієї галактики, де стався вибух наднової, вступила в контакт із дуже великою зіркою та розірвала її, внаслідок чого стався колосальний вибух. Але Тодд Томпсон, головний автор опублікованої статті, вважає, що є певні труднощі.
«ASASSN-15lh не схожа на жоден раніше зафіксований випадок руйнування зірки чорною дірою. Знову ж таки там немає доказів присутності водню та гелію, що для такої ситуації дивно».
А ось далі, можливо, розпочнеться найцікавіше. Щоб визначити, з чим вони мають справу, астрономи спостерігатимуть за яскравістю та спектром наднової. І якщо яскравість не впаде з часом, то, як каже Томпсон «тоді ми дуже занепокоїмося, тому що в цьому випадку сама класифікація цієї події як наднової виявиться під питанням».
Таким чином, тоді новий вибух, чи що б це не було, стане абсолютно унікальною і абсолютно незрозумілою подією, яка ніколи раніше не була зафіксована в історії людства, і наука зіткнеться з новим класом астрономічних явищ, який поки що не зможе пояснити.