Фрідріх II Великий (1712–1786) – прусський король із династії Гогенцоллернів, який був при владі в 1740– 1786 рр. Прихильник ідей Просвітництва. Здійснив у своїй державі низку перетворень у дусі «освіченого абсолютизму».
Судочинство. Було здійснено реформу судоустрою і судочинства, скасовано тортури, відокремлено суд від адміністрації. Розгорнулася величезна робота з кодифікації законодавства з метою створення простих, ясних, коротких і зрозумілих усім законів за принципом «один закон для всіх».
Кріпосне право. Фрідріх II заявляв, що кріпосна залежність селян – ганебне і шкідливе явище, проте так і не наважився її скасувати, побоюючись утратити підтримку прусського дворянства. Обмежився скасуванням кріпосного права у своїх особистих володіннях у Померанії (1763) і заходами з покращання побуту селян (заборона зносити селянські садиби).
Релігія і церква. Було підписано низку указів із питань віротерпимості, які дозволяли кожному «досягати спасіння своїм шляхом» і зазначали, що держава є тією силою, що може примусити жити в мирі людей різних віросповідань, якщо вони спробують розпалювати міжрелігійну ворожнечу.
Економічна політика. Фрідріх II дотримувався політики меркантилізму – активного втручання держави в господарські справи. Сприяв розвитку промисловості, заснуванню заводів і фабрик, колонізації малозаселених земель, полегшенню кредитів, запровадженню нових культур у сільському господарстві, покращанню шляхів сполучення й умов торгівлі.
Освіта. 1763 р. було видано указ про сільські школи, за яким навчання дітей селян у початкових школах оголошувалося обов’язковим.
Оподаткування. Намагаючись поповнити державну скарбницю, Фрідріх II збільшив розміри податків і утворив «Генеральну адміністрацію акцизів і мит», яка контролювала сплату податків.
Державне управління. Фрідріх II виступав за зміцнення і централізацію державної влади. За його указами компетенція королівських чиновників у провінціях збільшувалася, а повноваження місцевої влади обмежувалися (наприклад, органи місцевого самоврядування Сілезії втратили право затверджувати податки).