Вудро Вільсон (1856–1924) – американський державний діяч, 28-й президент США від Демократичної партії. Уважається одним із найвизначніших політичних реформаторів, з ім’ям якого пов’язані глибокі реформи в американському суспільстві та затвердження США як світової держави. Програма реформ, із якою Вільсон переміг на виборах, мала назву «Нова свобода».
Тарифна реформа (1913)
Істотне скорочення ставок мита на сировину і продовольство, бавовняні та вовняні тканини, одяг, залізо і сталь, що вивозяться з країни (загалом близько 900 видів товарів). Із понад сотні інших товарів будь-яке мито було усунуто. Реформа стала першою серйозною спробою зменшення дорожнечі у країні.
Банківська реформа (1913)
За Законом про федеральні резерви було реорганізовано банківську систему, поділено країну на 12 округів із федеральним резервним банком у кожній. Під загальним контролем Управління федеральними резервами ці банки мали служити як скрабниці для валютних резервів тих банків, які приєдналися до системи.
Податкова реформа (1913)
Запровадження нового прибуткового податку в розмірі 1–6 % на індивідуальні прибутки та прибутки корпорацій. Для прибутків понад 20 тис. доларів на рік запроваджувався додатковий прогресивний податок.
Політична реформа (1913)
Сімнадцята поправка до Конституції США змінила систему виборів до сенату. Замість давнього порядку призначення законодавчими зборами штатів сенаторів стали обирати усі виборці штатів шляхом прямого народного голосування.
Регулювання діяльністю трестів (1914)
Конгрес уповноважив Федеральну і Торговельну комісії видавати розпорядження, які мали перешкоджати «нечесним методам конкуренції» концернів у торгівлі між штатами. Антитрестівський закон Клейтона заборонив дії трестів, які до цього не підлягали обмеженням (спільні директорати, цінова дискримінація покупців, уживання судових заборон у конфліктах із робітниками тощо).
Соціальні реформи (1913–1916)
Соціальні реформи супроводжуалися прийняттям цілого ряду важливих законів:
- Федеральний закон про позики надавав фермерам можливість отримувати кредити з низькими відсотками.
- Закон про моряків (1915) поліпшив умови життя і праці моряків на кораблях.
- Закон Адамсона (1916) встановив 8-годинний робочий день для залізничників.
- Федеральний закон про відшкодування робітникам (1916) дозволив державним службовцям одержувати допомогу у зв’язку з каліцтвом, отриманим на виробництві.
- Закон Ньюлендса (1913) передбачав створення посередницьких управлінь для попередження конфліктів між залізничними компаніями і робітниками.
- Закон Клейтона легалізував існування і діяльність профспілок.