Молдавські походи – походи проти Молдавського князівства, союзника Речі Посполитої, здійснені під проводом Б. Хмельницького і Т. Хмельницького в 1650, 1652 і 1653 рр.
Основні причини походів
- Прагнення Б. Хмельницького досягти якомога більшої політичної ізоляції від Речі Посполитої;
- Намагання схилити Молдавське князівство до встановлення добросусідських відносин з Українською козацькою державою;
- Стратегічні плани польського командування використати Молдавію як плацдарм для наступу на Україну.
І Молдавський похід (серпень–вересень 1650 р.). Україно-кримське військо (60 тис. козаків і 30 тис. татар) оволоділо Яссами. Молдавський господар В. Лупул уклав договір, за яким вступав у союз із Хмельницьким і зобов’язувався не допомагати Речі Посполитій. Гарантією союзу мав стати шлюб його доньки і Т. Хмельницького.
II Молдавський похід (липень–серпень 1652 р.). Після поразки українського війська в битві під Берестечком В. Лупул розірвав угоду 1650 р. Згодом, після Батозької битви, Т. Хмельницький із загоном вирушив до Ясс. Україно-молдавський союз було поновлено. 31 серпня відбулося весілля Тимоша і Розанди Лупул.
III Молдавський похід (квітень–травень 1653 р.). Для відновлення влади В. Лупула, яку втратив унаслідок державного перевороту, Б. Хмельницький направив до Молдови 8-тисячний загін козаків на чолі з Т. Хмельницьким. Повернувши владу, В. Лупул підштовхнув Тимоша до походу проти Валахії, який завершився поразкою і спричинив виникнення антиукраїнської коаліції Речі Посполитої, Валахії і Трансільванії.
IV Молдавський похід (серпень–вересень 1653 р.). У липні 1653 р. В. Лупул знову втратив владу. Йому на допомогу, за наказом гетьмана, рушив 6-тисячний загін козаків, очолюваний Тимошем. 11 серпня козаки потрапили в облогу під Сучавою. 2 вересня Тимош був смертельно поранений і через кілька днів помер. Було укладено почесні умови капітуляції, за якими козаки припинили опір і залишили Сучаву.