Вчені відновили вигляд одного з найменших стародавніх ящерів.
Дослідники з аргентинського Фонду природної історії Фелікса де Азара виявили в північній Патагонії скелет маленького колючого динозавра, що частково зберігся. Він виявився родичем броньованих анкілозаврів та стегозаврів, яких раніше знаходили лише на материках у північній півкулі.
Автори відкриття назвали нового динозавра Jakapil kaniukura. Мовою корінних народів цієї місцевості jakapil – щитоносець; kaniukura – гребінь та камінь.
За даними палеонтологів, скелет належав неповнолітньому ящеру, який, швидше за все, ходив на двох ногах, а заввишки досягав максимум півтора метра. Вагою він був із вгодовану домашню кішку.
На основі скам'янілого скелета палеохудожник показав як виглядав маленький, але сильний колючий ящір «родом» з Аргентини.
Незважаючи на свої відносно невеликі розміри, Jakapil kaniukura був дуже витривалий. Його броню від шиї до хвоста покривали захисні шипи, через що він виглядав колючим, а короткий дзьоб міг завдати сильного удару і прокусити тверді поверхні.
Жив він приблизно 97–94 мільйони років тому, у крейдяному періоді. Тоді як найраніші – «північні» – тиреофори жили за 201–163 мільйони років до наших днів. Досі їх знаходили лише в Європі та Північній Америці.
Останки південного «броньованого» динозавра можуть започаткувати цілу нову гілку тиреофорів, які мешкали в Південній Америці і досі залишалися непоміченими наукою. Також знахідка показує, що ареал їхнього поширення на планеті був набагато ширшим, ніж вважали палеонтологи раніше.