Дослідники з Університету Бордо (Франція) виявили, що мешканці стародавнього міста Чатал-Гьоюк (сучасна Туреччина) розфарбовували кістки своїх покійних родичів у різні кольори. Цей ритуал викликає низку питань у вчених.
Чатал-Гьоюк (Çatalhöyük) – це найбільше людське поселення часів неоліту та енеоліту, яке розташовується на території сучасної Туреччини (Каппадокія). Це місто було засноване приблизно 7100 року до н.е. та існувало як густонаселене поселення протягом понад 1000 років – на піку розвитку у місті проживало до 8000 осіб.
Примітно, що жителі міста Чатал-Гьоюк не ховали своїх покійних друзів та родичів у звичний спосіб. Вони не викопували могили в певному місці, а поміщали трупи у зігнутому вигляді прямо під підлогу свого житла. При цьому було дуже важливо розмістити тіло померлого в потрібному місці – дорослих укладали під північними та східними підлоговими плитами, а от дітей могли поховати в будь-якій частині будинку.
Що цікавого знайшли вчені
У рамках нового дослідження французькі вчені з Університету Бордо вивчали останки колишніх жителів Чатал-Гьоюка, частина яких була розкопана ще на початку 1990-х років. Там учені виявили особливі мітки, зроблені фарбою – переважно на черепах. Дослідники спробували визначити, навіщо вони потрібні.
При цьому далеко не на всіх черепах похованих людей вчені знайшли мітки – у деяких випадках поряд з останками лежали пам'ятні предмети (черепашки, чаші, кошики та кістяні предмети), розфарбовані замість кісток.
Практично у всіх випадках пігмент, нанесений на череп був червоного відтінку. Причому найчастіше червоні мітки зустрічалися на останках чоловіків, а жіночі та дитячі кістки були розфарбовані у синій та зелений кольори.
Дослідники припускають, що у стародавньому місті Чатал-Гьоюк жителі мали традицію викопувати останки померлих людей, потім проводити на них ритуали, а потім знову закопувати. Ймовірно, це був спосіб збереження зв'язку із загиблими, вважають вчені.