Міжнародна група вчених, включаючи співробітників Медичної школи Гроссмана Нью-Йоркського університету, досліджувала переживання людей, які перебувають на межі смерті.
Зазначається, що автори дослідження опитали 567 людей, які перенесли зупинку серця та подальшу серцево-легеневу реанімацію (СЛР). Добровольці поділилися своїми усвідомленими переживаннями на межі життя та смерті.
Фахівці зазначили, що враження відрізнялися від галюцинацій та снів, спричинених СЛР. Піддослідні розповіли, що відчували відокремлення свідомості від тіла, спостерігали за подіями з боку без болю та мук, а також оцінювали своє життя, дії, наміри та думки стосовно інших людей.
Крім того, учасників уперше протестували приховану активність мозку. Виявилося, що вони спостерігалися сплески активності, включаючи гамма-, дельта-, тета-, альфа- і бета-хвилі з тривалістю до години після СЛР. Деякі з цих імпульсів виникають, коли люди перебувають у свідомості та виконують складні психічні функції: мислення, відновлення пам'яті та усвідомлене сприйняття.
«Результати свідчать, що, перебуваючи на межі смерті чи коми, люди переживають унікальний внутрішній свідомий досвід. Виявлення вимірних електричних сигналів підвищеної активності мозку разом з аналогічними історіями про спогади про смерть передбачає, що людське почуття самосвідомості, як й інші біологічні функції організму, можливо, не завжди припиняються повністю під час смерті», – зазначає видання.