Археологи підбили підсумки першого етапу розкопок Карахан-Тепе, унікальної археологічної пам'ятки докерамічного неоліту в Північній Месопотамії.
Карахан-Тепе – один із десяти, розташованих на південному сході Анатолії, археологічних об'єктів, де було знайдено великі Т-подібні стовпи з вапняку. Найбільш відомим із них залишається внесений до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО – Гебеклі-Тепе.
Антропоморфні Т-подібні стовпи вагою до 10 тонн, мабуть, були конструктивними елементами округлих або прямокутних будівель культового та общинного характеру – найдавніших у світі прикладів монументальної архітектури, яка з'явилася в Північній Месопотамії близько 11 тисяч років тому, ще до освоєння людьми технології виробництва глиняного посуду та одомашнення тварин, паралельно з першими дослідами у культивації злакових рослин.
Вже на етапі розвідки завдяки використанню георадарного методу, що дозволяє без проведення земляних робіт виявляти контури кам'яних споруд, на Карахан-Тепе було виявлено понад 250 Т-подібних стовпів. Це свідчить про те, що у випадку з Карахан-Тепе йдеться про комплекс культових та общинних споруд не меншого масштабу, ніж відомий такий комплекс у Гебеклі-Тепе.
Розкопки на Карахан-Тепе ведуться протягом останніх двох років. Наразі повністю розчищено кам'яну будівлю округлої форми діаметром 23 метри. Поглиблена більше ніж на 5 метрів підлога будівлі – зашліфована вапнякова скельна основа. Під час розчищення стін та підлоги стародавньої монументальної споруди археологи виявили велику кількість скульптур, що зображують тварин та голови антропоморфних істот. Керівник розкопок, професор Стамбульського університету Н. Карул наголошує, що стилістична єдність скульптурних зображень Карахан-Тепе та Гебеклі-Тепе не викликає жодних сумнівів. Тим часом частка зображень антропоморфних істот істотно вища на Карахан-Тепе, що можна вважати яскравою відмінністю комплексу.
Археологічні знахідки з розкопок Карахан-Тепе демонструються на виставці «Карахан-Тепе: територія глобальних змін», що відкрилася в Археологічному музеї Шанліурфи. Після завершення розкопок артефакти увійдуть до складу постійної експозиції музею.