
Перюд: пізній юрський.
Опис: теропод, птах, двоногий.
Зріст: 25 см.
Довжина: 30-50 см.
Вага: 500 г.
Спосіб харчування: імовірно комахоїдний.
Виявлений: у Німеччині.
Археоптерикс – найдавніший із відомих нам птахів. Був трохи схожий на маленького м’ясоїдного динозавра, трохи – на птаха.
Як і динозаври, він мав довгий хвіст, три сильні гострі кігті і пащу з гострими зубами, загнутими досередини. Як і птахи, він мав покрив із пір’я, на лускатих ногах один палець стирчав назад для зручнішого влаштування на гілках дерев.
Історія археоптерикса
У Зольнгофені (Німеччина) є закам'янілий льодовик, де було знайдено багато закам'янілостей, більшість із яких добре збереглася. Гірські породи Зольнгофена формувалися в пізній юрський період. Тоді на цій території існувала тропічна лагуна, обмежена твердим ґрунтом із півночі і скелями з півдня. Вода в лагуні була дуже солоною, в ній не було кисню, і жодна жива істота не могла там вижити. Але час від часу сильний шторм піднімав хвилі на морі, і вода, стікаючи по скелях, приносила з собою величезну кількість тварин і рослин. Ці живі істоти невдовзі гинули в солоній воді, опускалися на дно і майже одразу ж заносилися шарами вапняку. Так тварини й рослини, які проживали на морському дні і на островах уздовж узбережжя, іноді завершували свої дні в лагуні в Зольнгофені. Довкола було багато рослин, таких як хвойні дерева і саговники, тваринний світ представляли крокодили і динозаври, птерозаври і археоптерикси. Можливо, жорстокий тропічний ураган, що налітав із боку моря, одного разу потяг за собою в лагуну і археоптерикса.
У 1861 році виявили лише одне закам'яніле перо археоптерикса, через рік знайшли перший повний скелет, на якому чітко проглядалися відбитки пір’я на лапах і хвості. У той час археоптерикс становив нерозв’язану загадку для науки. Ця істота, розміром трохи більша за голуба, поєднувала в собі ознаки рептилій і птахів. Тому палеонтологи не знали, до якого класу його зарахувати. На сьогодні знайшли сім кістяків, вилучених із вапнякових порід Зольнгофена. Це найдавніші з усіх знайдених закам'янілостей птахів.