Вчені зі Школи археології Оксфордського університету використали супутникові знімки, щоб ідентифікувати та нанести на карту понад 350 монументальних мисливських споруд, відомих як «повітряні змії» у північній частині Саудівської Аравії та південному Іраку. Вони створені 10 000 років тому.
Археологи Оксфордського університету використовували супутникові зображення з відкритих джерел для ретельного вивчення регіону навколо пустелі Нафуд у Саудівській Аравії.
На знімках, зібраних вченими, видно великі споруди – так звані «повітряні змії». Вони справді схожі на повітряних зміїв, що лежать на землі. «Голова» змія – порівняно невелика – 100-200 м, оточена низькими кам'яними стінами. А ось «струни», що тягнуться до голови, які направляють стіни, досягають 4 км.
Вважається, що повітряні змії використовувалися для полювання: череду газелів гнали вздовж напрямних стін до голови, а там на невеликому просторі їх ловили. Є свідчення, що ці споруди будувалися близько 8000 до н.е. у період неоліту.
Ці споруди важко побачити із землі. Вони були добре відомі на сході Йорданії та прилеглих районах на півдні Сирії. Але поява таких програм, як Google Earth, дозволила прискорити та спростити процес пошуку. Археологи виявили повітряних зміїв більш ніж на 400 км далі на схід. Деякі змії виявлено й у південному Іраку.
Для створення, обслуговування та відновлення повітряних зміїв протягом багатьох поколінь потрібно було координувати значні ресурси. Можливо, величезний масштаб і вишукана форма могли бути виразом статусу правителя чи племені. Поява повітряних зміїв на наскельних малюнках, знайдених у Йорданії, каже, що вони посідали важливе місце у символічній та ритуальній сферах неолітичних народів цього регіону.
І зіркоподібна форма голів повітряних зміїв та ретельно прокладені напрямні стіни різко контрастують за своїми масштабами з будь-якими іншими свідченнями архітектури періоду раннього голоцену.