Археологи з Університету Бартіна (Туреччина), які працювали на розкопках у стародавньому місті Сатала, відкрили найбільший цвинтар легіонерів Римської імперії. У гробницях виявили безліч артефактів, за якими можна отримати уявлення про життя тут 2000 років тому. Воїнів ховали зі зброєю і навіть із документами, наприклад, бронзовим посвідченням про вихід на «пенсію».
Близько 115 року імператор Траян заснував тут, на північ від сучасної Туреччини, постійний табір для XV Легіону Аполлінарія. Місце розташовувалося на перетині ключових доріг регіону – з Анатолії до Каппадокії та Чорноморського регіону.
Руїни навколо Сатали досі не досліджені до кінця. Нещодавно команда археологів уперше дісталася некрополя легіонерів, а також відновила планування поселення.
За словами вчених, останніми днями своєї експедиції вони натрапили на залишки споруди. Коли навколо неї було зроблено перші розкопки, вони зрозуміли, що це багатошаровий некрополь, висічений у скелі.
Фахівці встановили, що безліч могил у цьому похованні належали римським солдатам. Крім останків, у них було знайдено зброю, списи та наконечники стріл. Одна гробниця особливо здивувала археологів виявленим у ній металевим документом воїна.
«Ми знайшли людину, яка, ймовірно, була кавалерійським офіцером, похованим у головній могилі на цвинтарі. Разом із ним було поховано бронзову табличку під назвою «Дипломата», а також кінську збрую та теракотові артефакти», – Шахін Йилдирим, директор Центру прикладних досліджень археології Університету Бартіна.
Вчені знайшли лише фрагмент мідної «дипломати» без напису з ім'ям. Проте відомо, що такий документ видавався воєнному після 25 років служби. Це було свого роду посвідчення про звільнення та завершення несення військового обов'язку.
Більшість відкритих у цій експедиції знахідок, за словами археологів, відноситься до III століття, коли Римська імперія вже почала слабшати. Серед них військові обладунки, театральні маски, масляні лампи, державні монети Риму та цегла з клеймом XV легіону.
Це ранні свідчення про життя гарнізону та міста. А також перший знайдений на території Анатолії некрополь римських легіонерів – тут збереглися стіни та ворота часів імператора Адріана. Раніше вченим вдавалося знайти в Саталі лише пізніші артефакти, що належали до Середньовіччя.