У Південній Америці великим центром стародавньої цивілізації була імперія інків. Як це не дивно, але вона сформувалася не на берегах великої ріки, як Стародавній Єгипет, і не в прибережних районах, як Стародавня Греція, а у високогір’ях Центральних Анд.
Самі інки називали свою державу Тауантінсуйу, що означає «чотири сторони світу», або «чотири чверті». Її столицею було місто Куско. За усним інкським переказом, воно було засноване першим Інкою – сином Сонця й Місяця. Покинувши озеро Тітікака, Інка шукав місце, у якому золота палиця «увійде в землю». Знайшовши його, він і заснував Куско.
Місто розміщується на висоті 3399 м над рівнем моря. Його назва в перекладі означає «пуп Землі», тобто – центр світу. Зверху, з гори, на місто дивляться дві стародавні інкські статуї – кам’яна й бронзова. Обидві вони були встановлені на честь дев’ятого правителя Пачакуте, який зробив місто Куско столицею імперії інків.
За 120 км на північний захід від Куско на висоті 2400-2500 м розташовується кам’яне місто Мачу-Пікчу (у перекладі – «стара вершина»). Воно притулилося на краю глибокої прірви над долиною «ріки Сонця» – Урубамби. У місті близько 200 споруд. В основному це храми, будинки й фортечні стіни. Між ними, як у лабіринті, звиваються вузькі вулички й численні сходи. Іноді вони ведуть у глухий кут або до тераси, що звисає над прірвою.
Упродовж тривалого часу існувала думка, що цю місцевість люди заселили задовго до появи інків. Однак сучасні дослідники довели, що місто було побудоване за наказом того ж таки Пачакуте приблизно в 1440 році. Однак десь через сто років усі його жителі загадково зникли. Про саме місто нагадували тільки легенди, з яких не можливо було зрозуміти, чи існувало воно насправді.
Лише через 350 років на Мачу-Пікчу натрапив американський археолог Г. Бінгем.
Незважаючи на це, місто залишалося недоступним, поки не виявили одну зі знаменитих доріг інків, прокладену до гірського поселення. Хоча й дотепер твердиня інків залишається загадкою для вчених: не зрозуміле призначення багатьох будівель, заняття людей, які її населяли, і їхнє раптове зникнення. Не дивно, що Мачу-Пікчу часто називають «загубленим містом інків».
Сьогодні воно є найважливішою визначною пам’яткою, яку щорічно відвідують тисячі туристів. Однак через сильні дощі тут усе частіше спостерігаються повені та зсуви. Вони становлять небезпеку для стародавніх будівель і для численних відвідувачів незвичайної пам’ятки культури.
Чи знаєте ви, що...
До нашого часу в Мачу-Пікчу зберігся «Храм трьох вікон» – ключова будівля у всіх ритуалах інків. Сонячне проміння, що падає на площу через вікна храму, символізує трьох засновників імперії інків, які, за легендою, увійшли у наш світ через ці самі вікна.