
У горах Південної Америки на висоті близько 4 км лежить найбільше високогірне озеро світу – Тітікака. Назва цієї дивовижної водойми мовою інків означає «свинцева скеля». Це ймення місцеві жителі спочатку дали острову, що розташований біля південного берега, а потім і самому озеру. Для місцевих мешканців Тітікака одночасно є і джерелом води, і постачальником їжі, і гігантською «грілкою», що пом’якшує клімат цього суворого краю. Температура води в озері не опускається нижче ніж +10 С, хоча вночі воно часто замерзає біля берегів. Не випадково людина оселилася тут ще 10 тис. років тому. Але перше велике місто з’явилося вже на початку нашої ери. Це був центр держави Пукіна – Тіауанако (мовою пукіна воно називалося Тайпікала, тобто «центр світу»). На жаль, до наших днів дійшло зовсім мало відомостей про історію виникнення міста Тіауанако та його творців.
Можливо, місто було засноване як релігійний центр із церемоніальними цілями. На це вказує відсутність слідів постійного населення у вигляді культурних шарів і наявність чотирьох культових споруд. Перша з них – Акапана – являє собою зрізану східчасту піраміду 17-метрової висоти. На її вершині розміщувався великий басейн хрестоподібної форми з кам’яними водостоками. Поряд розташована Каласасайя («місце вертикально стоячих каменів»), що являє собою широку площадку, обгороджену кам’яними колонами. Саме тут розташований один з найвизначніших монументів стародавнього світу – Ворота Сонця. Це величезний скельний моноліт сіро-зеленого андезиту вагою близько 10 т. Прямо над проймою вирізана фігура міфічної істоти, оточеної 48 «людино-кондорами». Як пізніше встановили вчені, серед них можна розрізнити кілька вимерлих тварин, які жили в Південній Америці понад 10 000 років тому. Але найбільш загадкова споруда Тіауанако – напівпідземний храм. У його стіни вмуровані кам’яні голови, що виступають із кладки.
У XII ст. держава Пукіна впала під ударами племен колья (аймара). Незабаром місто спорожніло, але його святилища ще якийсь час зберігали свій первісний грізний вигляд. Саме тому, коли значно пізніше сюди прийшли інки, їх охопив подив і трепет.
Чи знаєте ви, що...
У Тіауанако збереглася одна з найунікальніших пам’яток – Пума Пунку (у перекладі – «ворота пуми»). Вона являє собою насип, облицьований кам’яними блоками вагою до 130 т. Зводити цю споруду почали понад 3000 років тому. Кам’яні блоки обробляли так, щоб їх можна було стикувати без розчину.