
Належить до родини Яструбові. Великий птах з відносно довгим хвостом і вузькими крилами. Довжина тіла – до 60 см, розмах крил 130–150 см, вага – до 1 кг. На лобі та навколо очей коротке, жорстке пір’я, що нагадує луску. Оперення бурого кольору, схильне до різноманітних змін.
Водиться в усій Європі, за винятком Далекої Півночі. Це перелітні птахи. На зиму осоїди відлітають до Західної та Центральної Африки. Свою назву птах дістав від того, що споживає головним чином ос та інших перетинчастокрилих. Утім, їжа осоїда дуже різноманітна, оскільки він іноді грабує гнізда інших птахів, їсть мишей, щурів, інколи може задушити й молодого зайця, а під кінець літа їсть брусницю, чорницю та інші лісові ягоди. Якщо осоїду не вдалося знайти готового гнізда канюка, шуліки або ворони, то він сам береться його будувати і влаштовує гніздо дуже недбало, з кількох шарів прутиків. У кладці 2 яйця, які самець і самка насиджують навперемінки. Обоє батьків старанно годують пташенят личинками ос та джмелів. Під гніздом осоїда можна побачити багато порожніх стільників.
Осоїд, сидячи на гілці, спостерігає, звідки вилітають оси та бджоли, а знайшовши вхід у підземне гніздо, спускається на землю, щоб за допомогою кігтів і дзьоба дістати звідти личинки. Він також ловить комах, що літають навколо.