У зоні Гедео в Ефіопії знаходиться найбільша кількість мегалітів в Африці (понад 10 000 стел). Досі археологи не можуть розгадати всі таємниці цих пам'яток, але нещодавно їм відкрилася одна із загадок.
У зоні Гедео є стели, кургани та дольмени. Багато мегаліт давно впали, інші декоровані химерними візерунками, деякі з них навіть мають хитромудро вирізані обличчя!
Існуючі археологічні та етнографічні дані кажуть, що найдавніші стели, швидше за все, створювалися з двома цілями: під час церемоній передачі влади та для «запису» досягнень. Довгий час вчені вважали, що стели почали зводитися не раніше 850 років тому. Але оскільки цей регіон дуже мало вивчений, археологи з Державного історичного товариства Північної Дакоти та Університету Хавасса США вирішили уточнити ці дані.
Доктор Ашенафі Зена та її колеги використовували радіовуглецеве датування. Так вони спромоглися визначити, що мегалітичні стели на стоянці Сакаро-Содо, ймовірно, були створені приблизно в I столітті нашої ери.
Вони також виявили, що артефакти з обсидіану належать до регіону на півночі Кенії, а це приблизно за 300 км від знайденого місця. Це свідчить про те, що жителі Сакаро-Содо отримували більшу частину своєї сировини за допомогою будь-якої форми обміну чи торгівлі.
Автори роботи зазначають, що сьогодні дуже мало відомо про побут людей, які населяли цей регіон на рубежі першого тисячоліття. Але нові дати будівництва пам'ятників, мабуть, збігаються з появою в регіоні одомашнених тварин та початком складніших соціальних та економічних систем.
«Це дослідження є важливим, оскільки воно може пролити світло на те, чим заробляли на життя перші люди в цій галузі, а також на те, якими були їхні культурні та соціальні звичаї», – пишуть вчені.