Жуки завдовжки 15–35 мм належать до турунів і поширені повсюдно. Тулуб у них яскраво забарвлений з металевим блиском. У разі небезпеки вони можуть виділяти пахучу рідину.
Жучки ці трапляються у великій кількості переважно у хвойних лісах, де вони швидко бігають по стовбурах дерев, відшукуючи дрібних комах і гусінь. Дуже активний хижак, недовго думаючи нападає на тварин, що не поступаються йому розмірами. Полює вдень, харчується гусеницями хвилівок і шовкопрядів. На відміну від більшості видів турунів, добре літає.
Дорослі жуки зимують у ґрунті або підстилці. Спаровування й відкладання яєць відбувається навесні та на початку літа. Самки відкладають у ґрунт на глибину 20-30 см від 100 до 650 яєць. Через 5–15 днів з’являються личинки, які до середини липня завершують розвиток і перетворюються в лялечку. Молоді жуки виходять з лялечок уже в серпні-вересні і тут же, у лялечкових колисках, залишаються зимувати.
За літній період один красотіл пахучий знищує 200–300 гусениць непарного шовкопряда, личинка – близько 60 гусениць і 15– 20 лялечок.