Американський апарат Perseverance натрапив на несподівану знахідку в марсіанському кратері Езеро: шматок чогось схожого на фольгу. Команда місії надали нові фотографії, на яких видно, що проблема сміття актуальна навіть на Червоній планеті.
Perseverance («Наполегливість») приземлився на сусідню планету у лютому минулого року. Він був відправлений із завданням шукати ознаки життя – давні бактерії чи їх сліди на місці колишнього озера в кратері Езеро.
Днями вчені NASA поділилися знімком сміття явно земного походження та прокоментували його від імені ровера.
«Цей блискучий шматочок фольги є частиною термоковдри – матеріалу, що використовується для контролю температури. Дивно, що я знайшов це тут: мій спусковий блок розбився приблизно за два кілометри від мене. Чи приземлився цей шматок після цього тут чи його принесли сюди вітром?», – Twitter марсохода Perseverance.
Під час приземлення «Наполегливість» також випустив парашут та відкинув задню частину корпусу – чохол, у якому той зберігався.
Через кілька місяців безпілотний літальний апарат Ingenuity, який приїхав разом із марсоходом у його «черевах», знайшов ці уламки в запорошених ландшафтах планети. Коптер зробив знімки сміття та передав їх вченим на Землю.
Це далеко не перший випадок залишення людством своїх не найкращих слідів у космосі та інших планетах. Після завершення місій «Аполлон» астронавти вивезли близько 360 кг місячного ґрунту та каміння із супутника Землі. Але екіпажам довелося залишити свої речі через обмеження за вагою кораблів. Так, на Місяці опинилися черевики, лопатки, камери, сейсмометри, різне спорядження та інструменти, позолочений телескоп і навіть транспорт.
Крім того, величезна кількість сміття крутиться орбітою Землі. Ці уламки супутників, прискорювачі, що згоріли, становлять небезпеку як для Міжнародної космічної станції, так для кораблів, що залишають Землю. Людство у такий спосіб може перекрити собі вихід у космос, кажуть фахівці.
Однак документів, які ефективно регламентували б забруднення космосу, зараз немає. У 1967 році було розроблено Договір з космосу, але, на думку експертів, він не деталізований, і прогалини в тексті очевидні.