Археологи виявили поховання жінки у могильнику, повному чоловіків. Поховання було прикрашене предметами, пов'язаними з полюванням та владою. Дослідники вважають, що знахідка може розкрити подробиці того, як ставилися до жінок у цьому суспільстві в період неоліту чи нового кам'яного віку.
У дослідженні, опублікованому в журналі Proceedings of National Academy of Sciences of America, вчені описали поховання жінки, яке було знайдено в «чоловічому» кургані в Нормандії, Франція.
Поховання датуються приблизно 4600-4300 роками до нашої ери і вважаються одними із найстаріших похоронних споруд у Західній Європі. Могили являли собою нетипову конструкцію з піднятими курганами завдовжки до 300 метрів, які використовувалися для поховання лише однієї чи двох осіб. Імовірно, у цьому місці ховали лише статусних членів товариства.
Як проходило дослідження?
Вчені виявили останки 19 осіб та змогли провести аналіз ДНК 14 з них. Тільки одне тіло було жіночим.
Жінку поховали із «символічно чоловічими» стрілами. На думку дослідників, це «ставить під сумнів суто біологічну статеву упередженість у похоронних обрядах того місця і часу».
Наділивши жінку «чоловічими» артефактами, люди того часу відкрили їй доступ до поховання поряд із чоловіками.
Вчені також використовували ДНК-аналіз, щоб визначити будь-які сімейні зв'язки між похованими там людьми. Дивно, але окрім батька та сина, похованих в одному кургані, не виявилося жодних біологічних зв'язків.
Це та інші свідчення вказують на те, що поховання належало до патрилінійної спільноти, в якій соціальна влада передавалася чоловічою лінією, а жінки просто «виходили заміж» за членів клану.
Єдина жінка, ймовірно, була винятком і обіймала керівну посаду спільноти. Вчені продовжують дослідження, щоб точніше зрозуміти її роль.