Належить до родини Тиркушкові. Оперення на спині й потилиці чорне, на нижній стороні тіла – біле, на боках і біля грудей – блідо-червоне. Розміри птаха невеликі: довжина тіла 19–21 см, крила – 12,5–14 см.
Харчується переважно комахами, а також черв’яками, молюсками, насінням рослин.
На давніх єгипетських пам’ятниках часто зустрічається зображення цього птаха, фігура якого в ієрогліфічній абетці означала літеру «у».
Уподобавши собі піщану обмілину, він залишається там доти, аж поки вода, піднявшись, прожене його звідти. Птах дуже помітний, коли бігає берегом з властивою йому швидкістю, але ще помітніший, коли летить над поверхнею води, показуючи всю красу крил, поцяткованих чорними й білими смужками. Хоча єгипетського бігунця звуть крокодиловим сторожем, він стає у пригоді й іншим тваринам, застерігаючи їх від небезпеки. Це дуже рухливий і галасливий птах.
Він і справді живе у дружбі з крокодилом, але зовсім не тому, що той має до нього якісь ніжні почуття, просто бігунець через свою уважність і спритність уміє пристосуватися до небезпечного сусідства. Без будь-якого страху бігає він по спині ненажерливого чудовиська, нібито він рухається по зеленому дерну, спокійно клює комах і п’явок, які збираються потурбувати крокодила, і насмілюється навіть чистити пащу своєму гігантському приятелю, тобто викльовувати рештки їжі, що застрягли між зубами, і поїдати паразитів, які присмокталися до крокодилячих губів і ясен. Крик, який він видає, коли бачить щось незвичайне, будить сплячого плазуна і змушує його ховатися в безпечній стихії.
Яйця свої бігунець кладе в ямку, яку сам вириває в землі, і так майстерно приховує їх, що відшукати гніздо вдається тільки випадково. У кладці 2–4 яйця. Удень яйця вигріваються на сонці, і, якщо дуже жарко, птах рятує їх власного тінню від перегрівання.