Землетрус – це підземні коливання або поштовхи, які виникають у результаті зсуву земної кори або верхньої частини мантії.
Пружні коливання землетрусу можуть передаватися на дуже великі відстані, що досягають іноді сотень кілометрів. Тут, як ми розуміємо, усе залежить від сили землетрусу. Землетруси можуть ледь відчуватися людиною, можуть руйнувати міста, можуть викликати інші стихійні лиха. Сумно відоме цунамі 26 грудня 2004 року в Середній Азії було викликано саме землетрусом, що відбувся в Тихому океані за багато кілометрів від узбережжя.
Інтенсивність землетрусу оцінюється в сейсмічних балах. Енергетично землетруси класифікуються по шкалі Ріхтера. Учені, що займаються вивченням землетрусів, називаються сейсмологами.
Для визначення сили землетрусу в основному вдаються або до десяти-, або до дванадцятибальної шкали. 10-бальна шкала Ріхтера визначає величину викинутої енергії. 12-бальна система Медведєва-Шпонхойера-Карника описує вплив коливань на поверхню Землі. Шкала Ріхтера і 12-бальна шкала непорівнянні.
Для прикладу: вчені два рази підривають бомбу під землею. Одну на глибині 100 м, іншу – на глибині 200 м. Витрачається енергія однакова, що призводить до однієї і тієї ж оцінкою за Ріхтером. Але наслідок вибуху – зміщення кори – має різну ступінь тяжкості і по-різному впливає на інфраструктуру.