Дослідники опублікували найдокладнішу на сьогоднішній день карту холодного Південного океану Антарктиди і нанесли на неї також «Факторіанську западину» глибиною 7437 метрів.
Факторіанська глибина була виявлена в 2019 році американським дослідником та підприємцем Віктором Весковим у рамках його експедиції Five Deeps, метою якої було нанести на карту найглибші точки п'яти океанів світу. Дослідник особисто пілотував підводний апарат під назвою «Лімітуючий фактор» на дно Південно-Сандвічева жолоба Атлантичного океану – підводного каньйону, який охоплює приблизно 965 кілометрів морського дна між Південною Америкою та Антарктидою.
Жолоб перетинає 60 паралель півдня, невидиме коло широти, яке знаходиться на 60 градусах на південь від екватора, розділяючи Атлантичний і Південний океани. Дана експедиція вперше нанесла на карту всю довжину Південно-Сендвічевого жолоба, виявивши нову найглибшу точку Південного океану на південь від 60 паралелі.
Найглибша точка Південного океану
Тепер Факторіанська западина була вперше відмічена на карті морського дна. Її глибина – 7437 метрів. Максимальна глибина Маріанської западини 11 022 метри. У новому дослідженні, опублікованому в журналі Scientific Data, міжнародна команда дослідників включила Факторіанську западину до великої нової карти підводних гір, каньйонів і плато Південного океану.
Нова карта заснована на більш ніж 1200 наборах даних гідролокаторів, зібраних здебільшого науковими суднами з усього світу та криголамами, які прорізають їм шлях. Карта морського дна охоплює понад 48 мільйонів квадратних кілометрів морського дна, що більш ніж удвічі перевищує розмір першої карти регіону IBCSO, випущеної в 2013 році. Але наскільки великою не здавалася б нова карта, вона точно описує лише 23% площі регіону. Так що вчених чекає ще багато роботи.