Нещодавня знахідка двох римських срібних монет на Готському Сандені, віддаленому і безлюдному острові в Балтійському морі, розташованому між Швецією та Естонією, спантеличила і схвилювала археологів. Походження цих монет залишається загадкою, що викликає цікавість серед дослідників.
Дві знайдені монети є римськими "денаріями", одна з яких датується правлінням імператора Траяна (98-117 рр. н.е.), а інша - правлінням імператора Антоніна Пія (138-161 рр. н.е.). Ці монети, вагою менше однієї восьмої унції (4 грами) кожна, були стандартною валютою в Стародавньому Римі і становили приблизно денний заробіток робітника того часу.
Існує кілька теорій про те, як ці монети опинилися на Готському півострові. Одна з них полягає в тому, що монети привезли з собою норвезькі торговці, які, можливо, знаходили на острові притулок під час штормів. Крім того, монети могли бути принесені на острів вцілілими після корабельної аварії, оскільки води навколо Готска Санден відомі своєю підступністю і наповнені уламками кораблів. Інша, менш вірогідна теорія полягає в тому, що римський корабель привіз монети на острів, хоча немає жодних записів про такі плавання в Балтійському регіоні.
Хоча римські монети раніше знаходили на більшому острові Готланд, розташованому приблизно за 25 миль (40 кілометрів) на південь від Готска Санден, ті знахідки були менш дивовижними через наявність на Готланді кількох міст. Натомість на острові Готска Сандон немає ні міст, ні сіл, що робить знахідку римських монет ще більш дивовижною.
Готска Сандён, що перекладається як "Піщаний острів", наразі є безлюдним. Однак у 19 столітті він був домом для доглядачів маяка і був відомий через корабельні аварії та піратів. У минулому острів також часто відвідували мисливці на тюленів та рибалки протягом літніх місяців.
Команда археологів, до якої входять Йохан Рьоннбі з Стокгольмського університету Сьодерторна та Сабіна Стен, остеолог з Упсальського університету, планує повернутися на це місце пізніше цього року. Вони мають на меті провести подальші розкопки та дослідження, сподіваючись розкрити більше інформації про таємничу історію Готської Санден і походження знайдених там римських монет.