Вулкани зазвичай є підвищеннями, які мають форму конусоподібної гори. Вона утворюється із лави, що застигає, і уламків гірських порід.
Розрізняють діючі та згаслі вулкани. Кількість діючих, за різними оцінками, коливається в межах 550–900, їхні виверження відбувалися впродовж історії людства. Нині на першість серед них претендують декілька вогненних гір.
Особливо рясніє високими й активними вулканами система Кордильєри-Анди. Так, територію Чилі й Перу можна назвати країною велетнів, що вивергають полум’я. Серед них своїми розмірами вирізняється Охос-дель-Саладо, висота якого становить 6893 м. Цей вулкан розташований у верхів’ях річки Ріо-Колорадо, на схід від відомої своєю посушливістю пустелі Атакама.
Вулкан має складну будову. На стародавньому щиті розміщений молодий конус, що з’явився в післяльодовикову епоху. У вершинному кратері є фумароли – тріщини й отвори, по яких із земних надр підіймаються гарячі гази та водяна пара. Хоча впродовж спостережень за Охос-дель-Саладо не було зареєстровано жодного його виверження, неодноразово відзначалася пасивна вулканічна діяльність. Так, у 1937, 1956 і 1994 рр. спостерігалися викиди сірки й водяної пари.
І все-таки найбільшим діючим вулканом правильніше вважати Льюльяйльяко (Юяйяко). Хоч він і нижчий (6739 м), проте точно відомо, що в 1877 р. тут сталося вибухове виверження. Нині вершина вулкана є невеликим конусом, який розташовується на старішій основі.
Найактивніший із найвищих вулканів – Котопахі (5 897 м). За останні 300 років його виверження відбувалися близько 50 разів. Цей вулкан розташований на території Еквадору. Разом із п’ятьма іншими горами він утворює своєрідний «проспект вулканів». Па вершині Котопахі є два кратери: старіший зовнішній і новий внутрішній. Головною особливістю вулкана є грязьові потоки, які час від часу викидаються.
Чи знаєте ви, що...
Льюльяйльяко – володар ще одного рекорду: на його західному схилі снігова лінія проходить на висоті 6,5 тис. м. Це найвище розташування на Землі.